Bodrum Caz Festivali 1-9 Eylül 2019

/

26 Nisan’da gerçekleşen Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin temasını ‘cinsiyet eşitliği’ olarak belirleyen Özlem Oktar Varoğlu neden bu temayı seçtiğini şu ifadelerle açıklıyordu;

Her alanda kadın ve erkek eşit şartlara sahip olmalı, bunun başka türlü olması düşünülmemeli, bir sivil toplum kuruluşu olarak festival aracılığı ile toplumsal bir olaya caz camiası olarak tepki vermeyi ve sanat ile toplumun ayrıştırılamayacağın altını çizmeye çalışıyoruz.

“Bu yıl Bodrum Caz Festivali’nin temasını da ‘Saz ve Caz / Jazz an Ethnic Touch’ olarak belirledim” diyor Özlem Oktar Varoğlu. Bodrum Caz Fest sayfasında bu konuyu neden seçtiklerini şöyle açıklıyor;

Bu yıl 3. Senesinde Bodrum Caz Festivali’nin temasını Saz ve Caz / Jazz with an Ethnic touch olarak belirledim.
 
Müziğin en evrensel formlarından biri olan cazın 7 renginden biri de etnik tınılar olabilir mi? Neden olmasın? Ney, kanun, zurna, klarnet, darbuka ve daha nice müthiş ses, ritim bu festivalde bir araya gelecek. Temaya uyumlu hazırlanan projeler, müzisyenlerimizin çalışmaları, emekleri dinleyicileri ile buluşacak.
 
Caz Müziği; ortaya çıkışından günümüze kadar birçok farklı müzik türü ile içli dışlı olmuş, doğaçlamanın, duyguların, kültürlerin bir çağrısı haline gelmiştir.

Batı müziği ile gerek yöresel gerek farklı kültürlerden gelen melodilerin harmanladığı enstrümanların sentezlediği bir platform olacak Bodrum Caz Festivali.

Öncelikli olarak Bodrum için, Türkiye için sanat ve müzik adına bu festivali sürdürebildiğimiz için çok şanslı hissediyorum. Festivalin isim annesi, arkadaşım Devrim Erol’a da bir kez daha buradan teşekkür etmek istiyorum.

Her yıl olduğu gibi bu festivalde de hikayemize kaldığımız yerden Bodrum gibi herkesin buluşma noktası olan bir yerde devam ediyoruz.

1 Eylül’de Görüşmek Dileğiyle…

1 Eylül 2019 Pazar günü başlayacak olan Bodrum Caz Festivali, üçüncü yılında yine bir büyük orkestrayı başarılı klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ile birlikte ağırlıyor. Bigband geleneğini büyük emeklerle sürdüren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası caz müziği alanında özel ihtisas sahibi Bando Astsubaylarının bir araya gelmesiyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında kurulmuştur. Caz müziğini daha geniş kitlelere ulaştırma yönünde çalışmalar yapan Deniz Yıldızları, ulusal ve evrensel eserlerin seçkin örneklerini de başarı ile icra etmektedir

Programın detaylı bilgilerine Bodrum Caz fest sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Etkinlikler

26. İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, gerçekleştirilen festival ‘Caza Dokunan Eller’ sloganıyla

Zengin Mutfağı

Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının