Portfolyo: Neslişah Eroğlu

/

Fotoğraflarım hakkında,

İlk sistematik fotoğraf çalışmalarımı 2000 yılında, AFSAD bünyesinde gerçekleştirdim.

O yıllarda, estetik görüntü ‘yakalamak’ düşüncesi yaygındı. Bu nedenle, çok gezerek ve çok sayıda fotoğraf çekmemiz önerilirdi. Hepsinden önemlisi ‘altın kurallar’dı!

Hangi konuda çalışabileceğimi düşündüğüm bir dönemde; görevli olduğum okulun bahçe kapısında, beni karşılayan öğrencilerimi görünce, onlarla çalışmaya karar verdim.

Öncelikle, öğretilen ‘altın kuralların’ dışına çıkmak istedim: Bazen ufuk çizgisini eğdim. Bazen modelin baktığı yönde boşluk bırakmadım. Bazen de bedenin eklem yerlerini kadraj dışında bıraktım… Farklı bakış yüksekliklerinin anlatıma olan etkisini keşfettim.

Kendi estetik ifade dilimi yaratmaya çalıştım.

İlk çalışmamı 2000 yılında gerçekleştirdim. 18 yıl sonra, aynı konuyu yine aynı okulda bir yıl boyunca çalıştım. Bu defa modellerim, 2000 yılında fotoğraflarını çektiğim öğrencilerimin çocuklarıydı.

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

 

Neslişah Eroğlu hakkında;

Uludağ Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirdim.

Resim-grafik öğretmenliği yaptım.

2000 yılında ilk kişisel sergimi açtım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Acer C250i İncelemesi

Herkese merhaba, yeni bir inceleme yazısı ile karşınızdayım. Bu seferki konuğumuz ACER’in

Oltanın Beri Tarafı

İstanbul’un gözde ilçelerinden Kadıköy’de, Fenerbahçe Stadyumu ve Yoğurtçu Parkı komşuluğunda denize dökülen