Portfolyo: Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu

/

Yayın ekibi olarak İFSAK Blog’da fotoğrafçılara da yer vermek istedik. Bu amaçla Portfolyo Bölümünü hazırladık. Bu sayfalarda fotoğrafçılarımızın farklı konularda derlenen fotoğraflarından bir seçki bulacaksınız.

*************************

Bir köy öğretmeni olan babamın eğitimi ve il kütüphanesinden eve taşıdığı kitaplar sayesinde onbir-oniki yaşlarıma geldiğimde oldukça genişlemişti dünyam. Bir gün bir dost meclisinde o malum soru soruldu biz çocuklara : Büyüdüğünüz zaman ne yapmak istiyorsunuz? “Bir gemiye ya da bir trene atlayıp bütün dünyayı gezmek“ diye yanıtladım ben, diğer çocuklar doktorluk, mühendislik, hakimlikten bahsederken.

Babam bunu unutmamış. Parasız yatılı sınavını kazanıp Erenköy Kız Lisesi’ne gitmek üzere bavulumu hazırlarken yanıma gelip “Biliyor musun o hayalini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmen için erkeklerden üç dört kat daha çok çalışman gerek. Sadece senin değil , hepimizin çalışması gerek. Çünkü dünya, kadınlar için hala güvenli bir yer değil…” dedi.

Onbir yaşında bir kız çocuğu olarak , küçücük köyümden çıkıp orta öğrenim için İstanbul’a, yüksek öğrenim için Ankara’ya, tıp yüksek öğrenimi ve ihtisası için Diyarbakır Tıp Fakültesi’ne giderken, çalışma yaşamım boyunca İstanbul’da ve dünyanın farklı ülkelerinde bu söz aklındam hiç çıkmadı. Ve zamanla farkettim ki sadece kadınlar için değil , çocuklar için, yoksullar için, hakim ideolojiden olmayanlar için, farklı düşünen ve farklı yaşamak isteyenler için, farklı cinsel tercihler ve azınlıklar için de hâlâ güvenli bir yer değil dünya…

2009 yılında fotoğrafla tanıştıktan sonra derdimi ona dökmeye başladım. Geçen on yıllık süreçte yapmış olduğum çalışmalarımı, bir fotoğraf kitabı halinde yayınlamak üzere çalışmalara başlamış bulunmaktayım.

İşte bu portfolyo sayfasında yer alan fotoğraflar, adı geçen kitabımın paragraf başlıkları olarak değerlendirilebilinir.

Orta öğrenim: İstanbul Erenköy Kız Lisesi
Yüksek Öğrenim: ODTÜ Jeoloji Mühendisliği
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi

Meslek: İç Hastalıkları Uzmanı, OPET Petrolcülük Genel Merkez'de İşyeri Hekimiyim.

2009 ‘dan itibaren İFSAK üyesi ve İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubunun kurucu üyelerinden olup gruptaki çalışmaları aktif olarak sürdürmekteyim.

Yurt içi ve yurtdışında yayınlanmış projelerim:
Aramak ( AJANS TABLOİD 2016)
Oltanın Beri Tarafı ( AJANS TABLOİD 2017)
Winter Life in Istanbul Streets ( LENS CULTURE GALLERY 2017)
This Side of the Fishing Rod ( LENS CULTURE GALLERY 2017)
Kişisel Fotoğraf Gösterisi: Doğu’dan ve Batı’dan Kadın Hikayeleri (İFSAK)

Yorum Sayıları: 6

  1. Nursen Hanım Merhaba,
    Fotoğraflarınızı çok beğendim, ellerinize sağlık. Kitabınızı merakla bekliyor olacağım

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Harem’in Yükü

Bu yazı Belgesel LAB üyelerinden İsmail VATANSEVER tarafından hazırlanmıştır. Harem Otogarı Harem