Portfolyo: Özlem Gün Bingöl/ Yaratıcı Fotoğrafçılık

/

İş hayatıma 1995 yılında ülkemizin ilk reklam ajansı olan İlancılık Reklam Ajansı’nda grafiker olarak başladım. Grafik eğitimimin hemen ardından tanıştığım reklam sektörü dünyaya bakış açımın şekillenmesinde de önemli bir rol oynadı. Üretilen bir fikrin görsel karşılığını bulmak, onu etkili bir grafik tasarıma dönüştürmek iş sürecimin odak noktası oldu. Yaratıcı bir iş çıkarmak adına hem teorik hem de teknolojik olarak beslenmeyi kendime ilke edindim.

Fotoğraf yolculuğuna da 15 yıl önce başladım. Fotoğrafa olan ilgim meslekteki deneyimimin de etkisiyle giderek arttı. Bu yıllarda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdim. Her zaman güçlü ve etkili fotoğraf üretmeyi amaçladım.

“Fotoğrafın, bir görüntünün bir görünüşten daha önemli olduğunu ortaya koyan bir uğraş olduğunu daha ilk günden aklımın bir köşesine yazmıştım”

Özellikle son yıllarda çalışmalarımı daha yaratıcı fotoğraf üretebilme adına yoğunlaştırdım. İçinde bir fikir barındıran görsel ve teknik anlamda sıra dışı bir anlayışla üretilen fotoğrafın, yaratıcı bir fotoğraf olacağı gerçeğini içselleştirerek çalışmalarımı sürdürüyorum.

Portfolyomda paylaştığım fotoğraflarımın tamamını bu anlayışla ürettim.

*******************************************************************************************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı ifsakblog@gmail.com adresine (ziplenmiş halde) gönderebilirsiniz (Diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************************************************************************************

Özlem Gün Bingöl hakkında; 

İFSAK ve Fotogen üyesi. Sille Sanat Sarayı’nın onursal üyesi. Fotoğrafları birçok karma sergide yer aldı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödüle layık bulundu. Çeşitli festivallerde söyleşilere katıldı. Bazı şehirlerde kişisel sunumlar yaptı.

2014 yılında İFSAK Yılın Fotoğrafçısı ödülünü aldı. 2017 yılında “Karma” isimli ilk fotoğraf kitabı basıldı. 2018 SSS. Yurdagül Özsavaşçı ve 2019 İFSAK Baha Gelenbevi kupalarını aldı. AFIAP ünvanına sahip.

Son olarak, Afyon Frig Fotoğraf Derneği’nin düzenlediği Frig Fotofest’te “Yaratıcı Fotoğrafçılık” konulu atölye yaptı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Portfolyo: Zehra Arslan Ceylan

Dünyanın farklı lokasyonlarında çektiğim ve yukarıdaki galeride izleyeceğiniz fotoğraflarıma ilişkin notları aşağıda

Fotoğraf Kimin?

Düğme Fotoğrafçılığı ve Sihirli Parmak… Konu fotoğraf olunca gelecek kuşaklara kalacak belge

Fotoğrafça Anlatım-2

Fotoğrafların birer görsel kayıt olmadığına, karşılaştığımız konuları gösterme ve anlatma amacı, sorumluluğu