Dipnot*: Sınırları Zorlayan Fotoğrafçı ~ Alex Webb’in İstanbul Çalışması

/

1952 yılında San Francisco’da doğan Alex Webb, Harvard’da tarih ve edebiyat okudu, ardından Harvard Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf eğitimi aldı. 1974 yılında profesyonel olarak fotoğraf muhabirliği yapmaya başlayan sanatçı, 1976’dan beri Magnum Ajansı’na üyedir. Fotoğraf kariyerine siyah-beyaz fotoğrafla başlayan Webb, bir süre sonra tamamen renkli fotoğrafa geçti.

Alex Webb renklerin, insanların yaşadığı ortamı, onların yaşayış biçimlerini ve kültürlerini yansıtmada önemli bir etken olduğunu düşünüyor.

Fotoğrafları Amerikan sanatı ve modern fotoğraf üzerine yazılan birçok makaleye konu oldu. New York Times Magazine, Life, Geo gibi dergilerde yayınlandı. Çalışmalarını sergileyen müzeler arasında; Walter Sanat Merkezi, Fotoğraf Sanatı Müzesi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi bulunuyor.

Sürekli olarak sınırlarda, değişik kültürlerin bir arada olduğu yerlerde fotoğraf çeken Webb’in Amerikan müdahalesi sonrası Haiti, Meksika ABD sınırındaki illegal göçmenler vs. gibi diğer projelerinin niteliği düşünüldüğünde sınırların ayrı bir yeri ve önemi var. Bölgeler ve kültürler arası çatışma onun her zaman ilgisini çekiyor.

Istanbul: City of a Hundred Names

Alex Webb, bu albümde İstanbul’u hem Avrupa hem de Asya ile bağları olan, doğu ile batıyı birbirine bağlayan -ya da ayıran- sınır kenti bağlamında değerlendirerek çekmiş fotoğraflarını. Albümde, içinde barındırdığı antik, modern ve seküler geleneğin bir arada yaşadığı şehirden farklı yaşam tarzlarını görebilirsiniz. Bir sokakta Avrupa’da, başka bir sokakta Asya’da olduğunuzu düşünürken, kendinizi farklı tarihlerin, farklı coğrafyaların içinde hissedebilirsiniz.

Kitaptaki yazılar da Nobel ödüllü romancımız Orhan Pamuk tarafından kaleme alınmış.

Ayrıca Fotoğrafçı; İFSAK 19.İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında bir atölye çalışması ve bir sunum yapmak amacıyla ülkemize gelmiştir. Eşi şair ve editör Rebecca Norris Webb’le İFSAK’ta “sokak fotoğrafı” adlı bir atölye çalışması da yürütmüşlerdir.

İstanbul’un sürekli değişen yaşam kültürünü anlamak için incelenmesi gereken bir albüm olarak Istanbul: City of a Hundred Names İFSAK Kütüphanesi’nde sizleri bekliyor. Albümün Magnum Ajansı’nın web sitesindeki halini görmek için ise tıklayabilirsiniz.

Kitap Künyesi:                                                                              

Istanbul: City of a Hundred Names

Fotoğraflar: Alex Webb
Yazılar: Orhan Pamuk
Sert kapak, 136 sayfa
Yayıncı: Aperture, 01.05.2007
Dil: İngilizce

Diğer Kitapları:

*Dipnot bir konunun nereden alındığını gösteren bilgilendirme bölümüdür. (*) işareti ile gösterilir. Sayfa sonlarında altta karınca gibi küçücük kaldığından hiç kimse bakmaz ve “ben biliyorum bunları zaten” der, geçeriz. Bundan sonraki dipnotlarımızı okumadan geçmemeniz dileğiyle. Bu köşede kütüphaneden hep bir Dipnot* olacak.

İstanbul,
2010 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi.
Derneğin birçok eğitimine katıldı ve çeşitli projelerinde yer aldı. Halen İFSAK Yönetim Kurulu Üyeliği- Kütüphane ve Arşiv Birimi Koordinatörlüğü ve Seminerler ve Atölyeler Birimi'nde Danışman Yardımcısı görevlerini sürdürüyor.
https://www.meralguler.net/

Yorum Sayıları: 4

  1. Kütüphanemizin zenginliğinin farkına varılması için oldukça güzel kaleme alınmış bir yazı. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Kültür Sanat

Kadınlar Ayna Görevi Görmeselerdi

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Zuhal Ateş tarafından hazırlanmıştır. ****************** "Bütün bu yüzyıllar boyunca

Varoluşçuluk

19. yüzyıl ortalarında baskın sistematik felsefeye karşı yeni bir tepki doğar. Bu tepki bireyin başlangıç noktası

Öznel Kadın Tarihi İzinden Notlar

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Suzan Bayazıt tarafından hazırlanmıştır. ************** İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları

Dipnot*: Edouard Boubat

Boubat’ın deyimiyle, Tekniğin batağına saplanmadan , rastgele!…  Fotoğraf Sanatı  Bir büyük ustanın tüm deneyimi ve pratik

Umut: Geçiciliğin Güzelliği

Umut geçiciliğin güzelliğindedir. Güzelliği içinde saklı. Hayatın geçiciliğinde, değişimin sürekliliğinde. Fotoğraf geçiciliğin güzelliğini kaydeder, yeniden inşa

Yedinci Kıta

Hafızam yanıltmıyorsa ilkokulda öğrenmiştik. Yer küredeki kara parçalarında altı kıta olduğunu öğretmenimiz anlatmıştı. Hadi sayalım: Avrupa,

Yüzleşme

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu tarafından hazırlanmıştır. *************** Auschwitz, bir insan