Hızlı ve Hafif Tamron 17-28mm F/2.8

/

Tamron 17-28mm f/2.8 Objektif E Bayonet ultra geniş ve hızlı bir objektif. *

Hiçbir dönüştürücü olmadan doğrudan Sony gövdeler ile uyumlu üretilen Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD objektifi full frame (tam kare) uyumlu. Tabi ki kroplu (çarpanlı) gövdeler ile de tam uyumlu olarak çalışıyor. Objektif ülkemize gelir gelmez elime bir adet ulaştı ve ben de Tamron 17-28mm f/2.8 objektifi sizler için test ettim. 

Her şeyden önce Tamron 17-28mm f/2.8 objektif, Tamron’un çok satan ve çok sevilen objektifi 28-75mm ile tam bir uyum ve birliktelik içinde üretilmiş. Yani onun öz kardeşi. Aynı gövde kalitesinde, aynı filtre çapında ve aynı tasarım mantığında. Ayrıca daha hafif ve küçük. Normalde ultra geniş açı lensler ön mercekleri nedeniyle büyük ve ağır olurlar ama Tamron 17-28mm f/2.8 objektif şaşırtıcı derecede küçük ve hafif; sadece 420gr. Tamron 28-75mm f/2.8 objektif ile aynı olan 67mm filtre çapı sayesinde her iki lenste de aynı filtreleri, objektif kapaklarını ve parasoleyi kullanabilirsiniz. Önemli bir avantaj. 

Gövde

Tamron 17-28 mm f/2.8 objektif, Tamron’un üst sınıf bir objektifi. Gövde mat-saten siyah kaplama ile pürüzsüz ve sağlam. Kalite hissi objektifi elinize alır almaz kendisini belli ediyor. Polikarbon bir gövdeye sahip olması onu hafif ama sağlam yapıyor. Sorunsuz ve sağlam bağlantı için bayonet kısmı metal olarak üretilmiş. Ayrıca bu kısımdaki gümüş renkli çerçeve çok şık duruyor. Bayonet kısmında bulunan kauçuk sayesinde objektif ve makine su damlalarından ve tozdan korunuyor. Ayrıca gövde üzerinde de bir çok noktadan mühürlü olan objektif, contalar ile de güçlendirilmiş. Su sıçramalarına ve toza karşı dayanıklı. 

Tamron 17-28mm f/2.8 objektif hafif olmasının yanında kompakt bir yapıya sahip. Rakibi pek çok objektiften küçük ve ince yapıda. Objektif üzerinde herhangi bir tuş sistemi bulunmuyor. Böylece toz ve neme karşı daha dayanıklı. Ayrıca objektif genel anlamda su damlaları ve toza karşı korumalı bir yapıda ve ön camda bulunan flor kaplaması sayesinde parmak izi ve su damlaları gibi lekeleri de tutmuyor. Optik temizliği çok daha kolay. Hava pompası ve bir bezle çok kolay temizlenebiliyor.

Kauçuk zoom ve AF bilezikleri çıkıntılı halde olmaması hem çok şık duruyor, hem de bu halkaların en önemli sorunu olan uzun vadede deforme olmalarının önüne geçiliyor. Objektif ile zoom yaptığınızda dahi herhangi bir sallanma ve titreme olmaması çok güzel. Objektifte herhangi bir boşluk yok ve tek parça halinde tüm odak uzaklıklarında kullanılabiliyor. Zoom halkasının sertliği çok iyi ve kontrol hissi güzel. Odaklama halkası ise çok yumuşak. Manuel netleme için çok ideal. 

Odak Aralığı

Ultra geniş açı ve geniş açı odak uzaklık aralığı ile Tamron 17-28mm f/2.8 objektif manzara, mimari, iç mekan, topluluk fotoğrafları, kongre – fuar, etkinlik ve hatta düğün ve portre fotoğrafçılığı için kullanılabilecek etkili bir objektif. 

Tamron 28-75mm objektif ile birlikte iyi bir ikili olacakları için 17mm’den 75mm’ye kadar hiçbir odak boşluğu olmadan güçlü bir set oluşturuyorlar. Perspektif etkisi ve alan derinliği ile kullanımı ve ifade gücü yüksek bir objektif. Tamron ayrıca bu odak uzaklığını destekleyecek şekilde Sony E-Mount uyumlu 70-180mm f/2.8 objektifini de duyuracağını açıkladı. Dolayısıyla odak uzaklıkları arasında hiç bir boşluk olmadan çok yakında 17mm’den 180mm’ye kadar tamamen Sony uyumlu hafif, güçlü ve uygun fiyatlı bir set elde edilmiş olacak. 

Tamron 17-28mm f/2.8 – 28mm, f/2.8, 1/800sn, ISO 800

Objektifin ön camı diğer ultra geniş objektifler gibi çok bombeli değil ve lensin içine iyi yerleşmiş. Filtreler için yeterince yer var. Böylece dış darbelere karşı korunmuş. Bu kadar geniş açıda bu tasarım, hem de bu boyutlarda gerçekten beni şaşırttı. Tamron mühendisleri iyi iş çıkartmışlar. 

Tamron 17-28 mm f/2.8 objektifin yakın netleme mesafesi de takdiri hak ediyor. 17 mm’de sadece 19 cm’den netleme yapabilirken; 28 mm’de 26 cm’den netleme yapabiliyor. Bu da yine pek çok objektifte olmayan bir durum. Sanatsal perspektifler oluşturmak için ideal. 

Tamron 17-28mm f/2.8 – 17mm, f/4.5, 1/2000sn, ISO 800

Optik Performans

Elbette en çok merak edilen konu Tamron 17-28mm f/2.8 objektifin optik performansı ve keskinliğinin nasıl olduğu. En çok merak edileni en başta söyleyeyim; Tamron 17-28mm f/2.8 çok keskin bir objektif. Objektifin ayırma gücü yüksek ve renk doğrulu çok başarılı. Bu objektif doğrudan yazılımsal olarak Sony gövdeler ile uyumlu çalışıyor. Bu sayede renk sapması, optik bozulma ve ışık kırılması gibi olayların önüne geçilebiliyor. Çekimlerim sırasında çok keyif aldığımı ve sık sık ‘harika’’ dediğimi söylemeliyim.

Tamron 17-28mm f/2.8 – 17mm, f/14, 1/1000sn, ISO 800

Elbette bir objektifin optik kalitesi sadece keskinlikten ibaret değildir. Renk sapmaları, vinyet oluşumu, blur ve bokeh etkisi de diğer önemli unsurlardır. Sony A9 ile yaptığım çekimlerde renkler tam da olması gerektiği gibiydi. En geniş diyafram değerinde dahi köşe netliği gayet başarılı. Vinyet oluşumunu f/2.8 değerinde bir miktar görülüyor ancak rahatsız edici düzeyde değil. f/5.6 değerinden sonra belirsiz hale geliyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi manzaralarda dahi dairesel ve güzel görünen bokehler üretiyor. 

AF Performansı

Tamron 17-28mm f/2.8 objektifte RXD adında bir motor bulunuyor. Bu sayede sessiz ve hızlı netleme yapabiliyor. Ayrıca video kaydı sırasında sessiz kayıt imkanı veriyor. Lens sesinin videoya girmesi gibi bir durum yaşanmıyor. Kişisel tecrübelerim de AF hızının gayet hızlı ve kararlı olduğu yönünde. Çekimlerim sırasında herhangi bir gecikme veya kararsızlık yaşamadım. Çok hızlı bir şekilde konuyu her defasında netledi. Soluma şeklindeki bir arama davranışını hiç yapmıyor.  

AF noktasında övgüyü hak ettiği bir başka nokta ise, 17mm değerinde sadece 19cm’den netleme yapabilmesi ve 28mm değerinde de yaklaşık 26cm mesafeden netleme yapabilmesi. Bu sayede fonda güzel bokehler oluşturacak bir kompozisyonla harika çekimler yapmak mümkün. Ayrıca video sırasında özel kompozisyonlar ve perspektifler elde etmek oldukça keyifli. 

Tamron 17-28mm f/2.8 – 28mm, f/9, 1/500sn, ISO 100

Sonuç

Tamron 17-28mm f/2.8 objektif için açıkçası eksi bir nokta bulamadım. Tamron mühendislerinin bu objektif için ciddi anlamda çalıştıkları görünüyor. Tüm odak uzaklıklarında keskin ve hızlı. Doğrudan Sony gövdeler ile kullanılabilmesi ve Tamron 28-75mm tam uyumlu olması büyük avantaj. Ultra geniş açı için şaşırtıcı derecede küçük ve hafif.  En önemli avantajı ise kalitesine rağmen yüksek olmayan fiyatı. Rakiplerinden yarı yarıya daha uygun fiyata alınabiliyor. 

Göz önünde bulundurulması gereken ve kesinlikle tavsiye edeceğim bir objektif Tamron 17-28mm.

Tamron 17-28mm f/2.8 – 17mm, f/4.5, 1/4000sn, ISO 800

* Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD Test yazısı, Zoom adına Ali Şenel tarafından hazırlanmıştır.

1975 Yılında Beyoğlu Tünel'de Foto Flaş LTD ŞTİ'nin devamı olarak kurulan firmamız, 1991 yılında Sirkeci'ye taşınmış ve ticari faaliyetlerine Zoom İthalat adı ile burada devam etmiştir.

Zoom İthalat, başta profesyonel fotoğrafçılar olmak üzere, fotoğrafçıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Olympus, Manfrotto, Profoto, Tamron, PhaseOne, Lume Cube, Sekonic, Lastolite, B+W Filtre, B&W Case, Duracell, Transcend gibi dünyada sektöründe önde gelen markaların Türkiye distribütörü olarak fotoğrafçılık sektöründe yer almaktayız.

Sektörde öncü ve yenilikçi firmalar ile çözüm ortaklıklarımız ile çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf