Portfolyo: Birgül Koç

/

Çeşitli tarzlarda fotoğraflar çekiyordum ve sonra uzun zaman makinamı bir kenara bırakıyordum. Vivian Maier’ i keşfettikten sonra fotoğrafla aramdaki bağ başka bir boyut kazandı.Vivian’ın tarzı ve tutkusu beni çok heyecanlandırıyor. Sonrasında sokak fotoğrafı üzerine çalışmaya başladım ve makinamı hiç bırakmadım. Sokakta olmak beni özgür hissettiriyor, insanlar arasındaki iletişim, beden dili, ışığın sahneler üzerindeki etkisi, gölgelerin eklenip uzaklaşması, tüm bu anlardan yeni sahneler üretmek çok heyecanlandırıyor.

Zen le ilgili çeşitli kitaplar okudum. Sokakta bunu uygulamak, başlangıç zihninde kalabilmek için çalışıyorum. Bir okun defalarca atılması gibi, önemli olan şey hedefi vurmak değil, o anı yaşamak. Bu doğallıkla fırlatılan bir ok, hedefi kendiliğinden buluyor. Zorlama olduğunda, bu izleyici tarafından kolayca fark ediliyor. Çünkü hayat kurgulanamayacak kadar olağanüstü.Sabırla akışın içinde olduğumda, beni bir fotoğrafa doğru götürüyor. 

Kendimi tutkulu bir sokak fotoğrafçısı olarak görüyorum.Sokaklarda olmayı seviyorum. Bir hedef peşinde değilim, şehrin akışında, anları hayaletlere dönüşmeden önce yakalamanın peşindeyim.Kedere karşı değilim ancak genellikle çoşkulu biriyim, doğal olarak bir çok zaman kendimi hayatın coşkulu hikayelerini toplarken buluyorum, fotoğraf makinam sanki ruh halimin bir uzantısı haline geliyor. 

*******************************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************************

Uşak Ulubey doğumluyum. Orta ve lise öğrenimimi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde tamamladım. Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ihtisasımı tamamladım. Halen özel bir hastanede uzman hekim olarak çalışmaktayım.

Fotoğrafa 2011 de İFSAK’ da temel eğitim alarak başladım. 2012 yılında İFSAK üyesi oldum. 2014 de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdim. İFSAK’ta Sokak Fotoğrafçılığı ile Işık ve Gölge atölyelerine katıldım ve sergilerinde yer aldım.ANAFOD üyesiyim.  Ağırlıklı olarak Sokak fotoğrafçılığı alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Yorum Sayıları: 2

  1. Birgül Hanım, fotoğraflardaki an’ı yakalama becerinize, estetik ve grafiksel kaygıların üst düzey olmasına bayıldım, tebrik ederim, müthişti…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Bir Mal Meydanı Hikayesi

Kars “Erken gitmen lazım” dedi. Otelin sorumlusu olarak her işe bakan genç adamın cevabı çok kısaydı.

Hayata Saygı Duymak

Çevre meselesi üzerine yediden yetmişi herkesin bir düşüncesi ve duruşu var. En temelde, yerlere çöp atmamak,

Bir Fotoğraftan

Yolda; Tek Başına İnce uzun, dört şeritli kısa, az kullanılmış patika ya da keskin virajlarla hepimiz

Amaç yolculuktur

(The Journey is Destination); Dan Eldon Fotoğrafçıların yaşam öykülerine ilişkin filmlere çok sık rastlanmıyor. “Bang Bang

Bir Fotoğraftan

Bunu Daha Önce de Yaşamıştık Bir daha, bir daha… Doymak bilmez ruhlarımız her gün aynı yollardan

Türkiye Fotoğraf Dünyası /4

(Önceki yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.) Hedefe konan sanatçılar için Devlet cephesinde bu gelişmeler olurken, Erdoğan karşı kutupta

Burası İstanbul Olmalı

İstanbul fotoğraflarının klişeleri vardır. Kubbeler, minareler, cami siluetleri, martılar, seyyar satıcılar, kediler, köpekler, varoşlar, çocuklar, Galata

Düşünmenin Kısır Döngüsü

Fotoğrafçı hangi teknik üstünlüğe sahip olursa olsun yaratıcılığını kurgulaması ve ortaya çıkarması düşünme yeteneğinin sınırsızlığına bağlıdır.

Türkiye Fotoğraf Dünyası /3

(Önceki yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.) İDGSA’da Fotoğraf Bölümü Fotoğraf bölümü 1978’de resmen açılmış ve Türkiye’nin ilk akademik