Ayın Kısa Filmi (Nisan): Zarok

//

Yayın ekibi olarak İFSAK Blog’da kısa film gösterimlerine de yer vermek istedik. Bu amaçla Ayın Kısa Filmi Bölümü‘nü hazırladık. Bu sayfalarda, her ay farklı bir yönetmenin bir kısa filmini bulacaksınız. 

Nisan Ayının Kısa Filmi: Ayracın Konduğu Yerde

Filmin Künyesi
Zarok / Child (2013)
Belgesel, 29 dakika

Yönetmen- Senaryo: Muhammet Beyazdağ
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Özkan
Sanat Yönetmeni: Aysun Erdem
Ses: Mısra Meşhur

Konusu: Zarok, henüz 13-14 yaşlarında evlenmek zorunda bırakılan kız çocuklarının yaşadıklarını kendi ağızlarından anlatan belgesel film. Filmde her kadın kendi hikayesini yüzleriyle değil elleriyle anlatmaktadır.

İFSAK Sinema Birimi adına Berna’dan ‘Zarok’ üzerine,

Çocukluğa dair her şey içinde kalır çocuk gelinlerin…

Çocuklar vardır, bahçelerde koşar oynar. Çocuklar vardır, anne babalarının güvenli özel alanında yaşarlar çocukluklarını. Çocuklar vardır, sokaklarda büyür. Ya genç olmadan eş olan, anne olan çocuklar?  Zarok belgeseli  henüz on üç, on dört yaşındayken çocukluğunu yaşayamadan “verilen” yani evlendirilen kız çocuklarının hikâyelerini kendi ağızlarından anlatıyor. On üç, on dört yaşında evlenip on altı, on yedi yaşında anne olan genç kızlar için her şey içlerinde ukte kalıyor. Belgeselinde yönetmen Muhammet Beyazdağ, her kadının hikâyesini yüzleriyle değil elleriyle anlatıyor. Parmakları kenetlenmiş, birbirinin içine geçmiş, zaman zaman yumruk olan ellerle.

23 Nisan’da bir kez daha çocuk bayramı kutlanacak. Dileyelim ki tüm çocuklar özgürce çocukluklarını yaşayabilsinler, bir gün değil her gün onların bayramı olsun.

Ödüller:

 • 13. Kısa-ca Film Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013
 • 25. Aydın Doğan Vakfı, Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013
 • 6. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Amatör Kategori, İstanbul Şehir Üniversitesi Özel Ödülü. 2014
 • 25. Ankara Film Festivali, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2014
 • 17. 1001 Belgesel Film Festivali, 101 Seçkisi En İyi Belgesel Film Ödülü. 2014
 • 2. Altın Çınar Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2014
 • 2. SETEM Akademi BAK Ödülleri, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2014
 • 9. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, 4. Datça Ulusal Belgesel Film Yarışması, Mansiyon Ödülü. 2014
 • 7. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2014
 • 4. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2014
 • 10. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2014

+100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası festivallerde gösterim.

Editör notu: Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Zarok belgeselini seyredebilirsiniz. Filmi tam ekran seyretmek için sağ alttaki ikona tıklamayı unutmayın, iyi seyirler.

Muhammet Beyazdağ hakkında;

Muhammet Beyazdağ İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Yine aynı üniversitede Radyo Televizyon ve Sinema ana bilim dalında yüksek lisansını 2019 yılında tamamladı. Lisans döneminde yapmış olduğu belgesel filmler Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda film festivalinde gösterilip, özel gösterimleri yapıldı. 2013 yılında yapmış olduğu küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarının hayatını anlatan Zarok filmi Türkiye’de en çok ödül alan belgesel film oldu. Yine bir devam filmi olan 2014 yapımlı çocuk yaşta evlendirilen erkek çocukların hayatını anlatan Çirok ise Türkiye’de en çok ödül alan ikinci belgesel film oldu. Her iki filmde Türkiye’deki en prestijli film festivallerinde gösterilip, ödüller aldı. 2015 yılında TRT Belgesel kanalına Minibüs adlı şehir ve köy hayatı arasındaki bağlantıyı sağlayan ve günde tek seferi olan köy minibüslerini anlatan bir belgesel film yaptı. 2018 yılında ise Antalya’da kentsel dönüşüm yapılmak istenilen tarihi ve sit alanı içinde bulunan bir mahallenin belgesel filmi olan Kentsel Suretler’i çekti. Ayrıca film çalışmalarına devam etmektedir.

Filmografi

 • Zarok, Belgesel- 2013
 • Çirok, Belgesel- 2014
 • Minibüs, Belgesel- 2015
 • Kentsel Suretler, Belgesel- 2018

Yorum Sayıları: 2

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Ayın Kısa Filmi