Ayın Kısa Filmi (Ocak): Ondördüncü

//

Yayın ekibi olarak İFSAK Blog’da kısa film gösterimlerine de yer vermek istedik. Bu amaçla Ayın Kısa Filmi Bölümü‘nü hazırladık. Bu sayfalarda, her ay farklı bir yönetmenin bir kısa filmini bulacaksınız. 

Ocak Ayının Kısa Filmi: Ondördüncü

Ondördüncü- La Quatorzieme- The Fourteenth (2011)  
Kurmaca, 11 dakika 13 saniye
   
Yönetmen ve Senaryo: Hüseyin Aydın Gürsoy
Yardımcı Yönetmen: Alexandra Kan
Yapım: Quadrangle Productions
Görüntü Yönetmeni: Rodolph Séraphine
Kurgu: Elodie Leyne
Müzik: Jim Grandcamp, Emrah Kaptan
Ses: Maxime Pouliquen, Julien Sena, Léo Trompowsky

Oyuncular: Jacques Pratoussy, Guillaume Rousselet, Ronny Zuffrano, Émilie Caillon

Konusu: André elli yaşlarında çözdüğü davalar ile ünlü olmuş¸ bir avukat. Raphaël ilk işine başlayacak olan genç bir hukuk mezunu. Bir bekleme odasında olumsuz karşılaşmaları ikisinin hayatını değiştirecek.

Ödüller-Seçkiler;

 • 23. Ankara Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Kurmaca Kategorisi, Finalist. 2012
 • ODTÜ Film Festivali ’12, Kısa Dalga II Bölümü, Gösterim. 2012
 • 1. Ayvalık Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Finalist. 2012
 • 8. Akbank Kısa Film Festivali, Kurmaca Dalı, Finalist. 2012
 • 6. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri, Gösterim. 2012
 • 5. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Kurmaca Dalı, Finalist. 2012
 • 2. Uluslararası Eskişehir Kral Midas Kısa Film Festivali, Yabancı Film Dalı, Finalist. 2012
 • 5. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Yarışma Filmleri Gösterim. 2012

Hüseyin Aydın’dan ‘Ondördüncü’ hakkında;

Ondördüncü filmi benim için özel bir yerde. Bu filmden önce birkaç çok amatörce kısa filmler çekmiş, ama henüz bir sette, bir çekim ekibiyle çalışma fırsatım olmamıştı. Birkaç kısa film senaryosu yazmama ve birçok Fransız yapım şirketine yollamama rağmen pek olumlu bir dönüş alamamıştım.

Ama film çekmek, bir sette bulunmak gerçekten seveceğim bir şey olup olmadığını anlamak ve deneyimlemek istiyordum. Onun için üç arkadaşlar buluşup bir yapım şirketi kurduk, böylece kendi cebimden finanse ettiğim bir çekim oldu. Film Ankara Film Festivali ve Akbank Kısa Film Festivali gibi etkinliklere katılmama ve seçilmeme vesile oldu. Bu festivallerde tanıştığım birçok değerli arkadaş ikinci kısa film projemin motivasyon kaynağı oldu. O anlamda bu film benim için ayrı bir anlam taşıyor. 

Editör notu: Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Ondördüncü kısa filmini seyredebilirsiniz. Filmi tam ekran seyretmek için sağ alttaki ikona tıklamayı unutmayın, iyi seyirler.

Hüseyin Aydın Gürsoy hakkında;

1988 senesinde Türkiye’de doğdum ve üç yaşından bu yana Fransa’da yaşıyorum. Sinema eğitimim yok ancak çocukluğumda aldığım tiyatro dersleri oyunculuğa ve hikâye yazımına ilgi duymamı sağladı. Daha sonra bilgisayar mühendisliğine yönelmeme rağmen otodidakt olarak sinema projeleri geliştirdim. 

2011 yılında, öğrenci yıllarımda üç ortağımla Quadrangle Productions şirketini kurdum. İlk kısa filmim olan “Ondördüncü”nün prodüktörlüğünü üstlendim ve 2013 “8 Ay” isimli ikinci kısa filmimi Türkiye’de, doğduğum köyde Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çektim. Bu iki film bana birtakım kapılar açtı. Daha sonra 2015’te Örümcek Ağı isimli kısa filmi Origin Films yapımıyla ve 2020’de Toz Olmak filmini Takami Productions ile çektim. 

Şu anda senarist bir arkadaşımla ilk uzun metraj filmimi yazıyorum.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Ayın Kısa Filmi