Cep Telefonunu Fotoğraf Makinesine Çeviren Uygulama

/

Birçok kişi fotoğraf çekmeye cep telefonları ya da mobil cihazları ile başlıyor. Çektiği fotoğrafları beğenen ve fotoğraf çekmeye severek devam etmek isteyen kişiler, kendilerine bir tane fotoğraf makinesi satın alıp bu konuda kendini geliştirmeye başlıyor. Bazı kullanıcılar ise fotoğraf çekmeyi sevdikleri halde basit ara yüzü, kolay kullanımı ve hep yanında taşıdığı için cep telefonu ile fotoğraf çekmeye devam ediyor. Bu tarzdaki kullanıcılar, hem de fotoğraf makinesi kullanıcıları, bazı zamanlarda da mobil cihaz ile bile olsa çok daha kaliteli görseller üretmek istiyorlar. İşte bu durumda devreye Lightroom CC Mobile uygulaması giriyor. Özellikle telefon ile fotoğraf çekiyor ve bunları kolayca düzenlemek, birçok fotoğraf ayarı telefon üstünden yapmak istiyorsanız Lightroom CC Mobile tam aradığınız uygulama.

Bu uygulamayı App Store ve Google Play üstünden ücretsiz olarak mobil cihazınıza indirebilirsiniz fakat bizim aşağıda anlatacağım özellikleri tam anlamıyla kullanmak istiyorsanız paralı versiyonunu almak gerekiyor.

Lightroom‘un en büyük özelliği fotoğraflarınızı PRO mod dediği özelliği sayesinde fotoğraf makinesi içinde yer alan ayarlarını kullanarak çekebiliyor olmanız.

Bu PRO mod‘un bize sağladığı araçlar ise şu şekilde;

Exp:

Bu araç pozlama değerlerini otomatikten çıkartıp bize bırakıyor. Yani siz bir sahne koyu mu olacak, aydınlık mı olacak karar verebiliyorsunuz. Böylece fotoğraflarınızda istediğiniz dramatik etkiyi rahatlıkla yaratabiliyorsunuz. Telefondan kaynaklı hatalı pozlamaları da kolayca ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Bu araca tıkladığınızda açılan slider’ı sağa çekerek fotoğrafınızı daha koyu bir hale getirebilir, sola çekerek de daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

Sec:

İngilizce saniyenin kısaltması olan bu araç fotoğraf dilinde enstantaneye tekabül etmekte. Özellikle telefon ile haraketli nesnelerin fotoğraflarını çekmek zordur ama bu aracı kullanarak çekeceğiniz nesnenin hızına göre enstantane değerini ayarlayabilir ve hızlıca fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Ayrıca düşük ışık koşullarında enstantanenizi azaltarak yüksek ISO değerlerine ihtiyaç duymadan daha temiz fotoğraflar çekmenize imkân sağlıyor.

Bu araca tıkladığınızda açılan slider’ı 1/1000 gibi bir değere getirerek daha hızlı fotoğraf çekebilir ya da arada yer alan değerlerden herhangi birini ½’ye kadar çekerek yavaşlatabilirsiniz.

ISO:

Sensörün ışığa karşı duyarlılığı olarak bahsedebileceğimiz bu özellik ile çok düşük ışık koşullarında sahnenin aydınlanmasını sağlayabilir ya da telefonların otomatik olarak gereksiz yükselterek fotoğrafların kirlenmesine sebep olduğu ISO değerini manuel olarak kendiniz kontrol edebilirsiniz.

ISO ayarları için eğer çok aydınlık bir alanda fotoğraf çekiyorsanız 40 gibi düşük bir değere getirebilirsiniz. Şayet ortamda ışık yetersiz ise 640 ISO’ya kadar çıkarak ışık hassasiyetini arttırabilirsiniz. Bu değerler mobil cihaza göre değişiklik gösterebilmekte.

WB:

White Balance‘ın kısaltması olan bu araç ile fotoğrafların renk değerlerini kontrol edebilirsiniz. Sıcak bir gün batımı ışığı yakalamak için ya da soğuk bir karlı ortamın renk sıcaklığını yansıtmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Bu araçta AWB ile renk sıcaklığını otomatik ayarlayabilir, listeden yer alan ikonlara tıklayarak “tungsten”, “florasan”, ”gün ışığı” ya da “bulutlu” olarak seçebilirsiniz. Dilerseniz de damlacık ikonu ile fotoğrafların beyaz ayarını referans nokta yardımı ile ayarlayabilirsiniz.

OTO (Netleme):

Genelde telefonlar otomatik netleme yaparak fotoğraf çekerler ama bazı durumlarda hatalı netlemeleri olsadır. Bu durumlarda netleme yapılacak noktaya bizim karar vermemiz elbette daha doğru olacaktır. Bu araç ile çekeceğiniz alan içerisinde yer alan objelerin % olarak kaçının net kaçının netlik dışında yer alacağına karara verebilirsiniz.

Lightroom CC Mobile‘ın maharetleri bununla da bitmiyor. Dilerseniz çektiğiniz fotoğrafları çok kolay ve hızlıca düzenleyebiliyorsunuz, hazır ayarlar uygulayabiliyorsunuz. Bu konu ile alakalı detayları bir sonraki yazıya saklamakla beraber şayet PRO özelliği kullanırsanız cep telefonunuz ile HAM/DNG uzantılı fotoğraflar bile çekebileceğinizi hatırlatmak isterim.

İFSAK bünyesinde açılacak olan Lightroom CC Mobile eğitimleri için İFSAK ve İFSAK Blog‘u takip etmeyi unutmayın.

Yaklaşık 10 yıldır profesyonel anlamda fotoğraf ile ilgileniyor. Fotoğraf Dergisi yazarı. İFSAK üyesi ve Seminerler ve Atölyeler Biriminde görev aldı. Bahçeşehir Üniversitesi olmak üzere farklı kurumlarda fotoğraf ve video üzerine eğitimler veriyor. Viewsonic Pro Renk Yöneticisi ve Eğitmeni. Kendi sitesi başta olmak üzere ve farklı online platformlarda yazarlık yapıyor.
İFSAK “YALNIZLIK” Projesinde eğitmen yardımcılığı yaptı. İFSAK kapsamında HAYALE-BULANTİS-OKULUMA DOKUNMA proje, kitap ve sergilerinde fotoğrafları yer aldı. İFSAK 55. Yıl kitabında fotoğrafları yer aldı.
İFSAK da Lightroom Mobile CC ve Adobe Premiere Pro CC Eğitimleri vermekte.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Renklerin Dili

Fotoğrafta Renk Çağrışımları Renkler güçlü bir iletişim aracıdır. Fotoğraflarda bir eylemi bildirmek, izleyicinin duygularını, ruh halini…

Foto-Virtüözüte

Malûmları olduğu üzere virtüöz kelimesi, daha ziyade müzik alanı için dillendirilir. Herhangi bir müzik enstrümanını ortalamanın…

Gestalt Kompozisyon İlkeleri

(Fotoğrafta Kompozisyon – Gestalt yaklaşımı) Bu yazımızda, “Fotoğrafta Kompozisyon” konusuna Gestalt ilkeleri ile yaklaşacağız. Gestalt, Alman…