Acer Swift 3 İncelemesi

/

Bana en çok sorulan soruların başında hangi bilgisayarı almalıyız? geliyor. Ben de soru soranlara o bilgisayar ile ne yapacaklarını soruyorum. Genelde cevaplar internette dolaşma, ofis programları kullanma, zoom vb. toplantılar ya da e-eğitim şeklinde oluyor. Elbette fotoğraf veya video çekenlerin beklentisi daha farklı oluyor. Bu yazıda herkese hitap eden ve bütçe dostu Acer Swift 3‘ü sizler için inceliyorum.

Sosyalleşmenin artık ekranlarda filizlendiği bu çağda telefonlar hayatımızın çoğunu kaplasa da kişisel bilgisayarlar özellikle yüksek verimlilik gerektiren işler için kullanılmaya devam ediyor. Çektiğiniz görüntüleri büyük ekranlarda görmeyi, ham fotoğrafları yüksek verimlilik ile izlemeyi ve işlemeyi seviyorsanız; telefon ya da tabletler benim gibi size de yeterli gelmeyecektir. Bu durumda taşınması kolay, pili uzun süre yeten, verimli performans gösteren ve fiyatı da makul olan bir kişisel bilgisayar bulmak çok zordu. Ta ki bana inceleme için gelen Acer Swift 3 ile tanışana kadar.

Yaptığım işin gereği kişisel bilgisayar hayatımın ciddi parçası. Özellikle son dönemde fotoğraf ve video çekimleri kadar sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama ve e-ticaret sitesi yönetimi gibi işlerde yaptığım için abartısız bakkala bile giderken yanıma bir bilgisayar almak durumundayım. Çünkü dijital ortamda olan çetin rekabette müşterinin sepetinde olan ürünleri bekletme lüksünüz yok. 

Benim durumum belki abartı olabilir. Ama uzun pil ömrü, hafif ve verimli çalışan bir kişisel bilgisayara kimsenin hayır demeyeceğini düşünmüyorum, hem de fiyatı gerçekten makul ise işlemcisinden yenmez ☺.

Teknik Özellikler

Acer Swift 3 sadece 1,2 kg ve 15,95 mm kalınlığında, ayrıca 14 inçlik FHD çözünürlüklü ekranı bulunuyor. Hafif olmasına rağmen malzeme olarak magnezyum alüminyum alaşımı metal kasası ile gayet kaliteli bir hissiyat veriyor. 

Genelde yeni nesil bilgisayarlarda inceldikçe sadece type-c bağlantı seçenekleri eklenirken Acer Swift 3 bu hataya düşmeyip hem USB hem de type-c bağlantı seçeneklerini sunuyor. Ayrıca harici ekran bağlamak için HDMI çıkışı da bulunuyor.

Swift 3 serisinin SF314-42 model ürünü, mor ve gri renk seçenekleriyle göze hitap ediyor. Gücünü performans ve pil ömrü arasında sağlıklı bir denge kurmak için AMD® Ryzen™ 3 4300U ve AMD® Ryzen™ 5 4500U işlemci seçenekleri sunuyor. Ben mor rengini kullandım ve gerçekten uzun zamandır siyah bilgisayar kullanan biri olarak kesinlikle mor rengin güzel bir alternatif olduğunu iletebilirim. 

Swift 3, 12 saate kadar pil ömrü sunuyor. Beklenmedik durumlarda, dizüstü bilgisayarı yalnızca 30 dakika hızlı şarj ederek, 4 saatlik kullanım için yeterli pil seviyesine ulaşılabiliyor. Ben sabah 9 akşam 7 arası dışarıda olduğum günlerde hiç pili doldurmadan tüm gün yapmam gereke işleri gerçekleştirdim. Burada sadece internet ve ofis işlerinden de bahsetmiyorum. Fotoğraf düzenleme, sosyal medya tasarımları, internet satış hizmetleri ve video düzenleme işlemleri yaptım tek dolu pille halettim diyebilirim. Sayısal olarak verilen 12 saat elbette teoride doğru olsa da pratik kullanımda 8-10 saat arası rahatlıkla kullanabileceğinizi söylemeliyim.

Ekran kartı ve işlemci olarak AMD ürünleri kullanan Swift 3 beklediğimden çok daha iyi performans gösterdi diyebilirim. Stüdyom da Acer Nitro 5 bilgisayarı ile tüm iş akışını yapan birisi olarak Acer Swift benim gözümde sadece ofis ve web gezintileri için ideal olabilir diye düşünüyordum. Ancak ham fotoğraf işleme, PhotoShop ile çalışma, 1080P videoları Adobe Premiere ile düzenlemeye kadar birçok ana görevde bana verimli bir performans sunarak beni şaşırttı diyebilirim. 

Sizin ihtiyacınız sadece zoom vb. toplantıları yapmak, genel işlerinizi halletmek ya da ofis dokümanları ile çalışmaksa Swift 3 hem bu işlemleri yapıp hem de daha fazlasını size sunacaktır. Uzun zamandır test ettiğim ve keyifle kullandığım bir ürün olduğunu söyleyebilirim. 

Dikkat edilmesi gerekenler…

Hep olumlu yanlardan bahsettik. Elbette satın alırken beklentinize göre bazı dikkat etmeniz gereken şeyler de var:

Bu kişisel bilgisayar hafif ve ince olduğu için sessiz değil. Performans gerektiren işlerde kafanızı şişirecek bir ses değil ama PhotoShop vb. bir programla çalışırken fanlardan ses gelirse şaşırmayın. 

Büyük ekran beklentiniz varsa 14” size ufak gelebilir. Bu bilgisayarın bir iş istasyonu gibi kullanılma amacı yok. Yani ben 4K-60FPS video düzenleyeceğim ya da canlı yayın yaparken PhotoShop dersi vereceğim derseniz beklediğiniz performansa ulaşamayabilirsiniz.

Depolama tarafında 256 gb ve 512 gb’lık seçenekleri bulunuyor. Fotoğraf ve video çekenler için bu depolama alanı az gelebilir. O yüzden içerik oluşturanlar bu bilgisayar ile birlikte 1 ya da 2 tb’lık bir harici disk almalarında yarar var. 

Acer Swift 3 benim öğrencim ve çevremde olan değerli birçok dostum için gayet yeterli olacaktır. Yukarıda sizlere belirttiğim kullanım şartları için kişisel bilgisayar arıyorsanız Acer Swift 3 tam size göre. Şayet daha yüksek ihtiyaçlar için daha farklı ürünler araştırmakta yarar var. 

Yaklaşık 10 yıldır profesyonel anlamda fotoğraf ile ilgileniyor. Fotoğraf Dergisi yazarı. İFSAK üyesi ve Seminerler ve Atölyeler Biriminde görev aldı. Bahçeşehir Üniversitesi olmak üzere farklı kurumlarda fotoğraf ve video üzerine eğitimler veriyor. Viewsonic Pro Renk Yöneticisi ve Eğitmeni. Kendi sitesi başta olmak üzere ve farklı online platformlarda yazarlık yapıyor.
İFSAK “YALNIZLIK” Projesinde eğitmen yardımcılığı yaptı. İFSAK kapsamında HAYALE-BULANTİS-OKULUMA DOKUNMA proje, kitap ve sergilerinde fotoğrafları yer aldı. İFSAK 55. Yıl kitabında fotoğrafları yer aldı.
İFSAK da Lightroom Mobile CC ve Adobe Premiere Pro CC Eğitimleri vermekte.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Kara Kedi ve Ünlü Besteci

Çağdaş müziğin oluşumunda dünyaca ünlü birçok bestecinin rolü vardır. İşte bunlardan biri de çizgi dışı yapıtlarıyla…

Barbaros Kadınları Projesi

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu’ndan Didem Nuhoğlu Utar tarafından hazırlanmıştır. . . . .…

Büyülü Gerçeklik

20. yüzyıla yaklaşırken sanatçılar rönesans dönemine kıyasla, dünyayı olduğu gibi değil, içsel duygularını ve fantezilerini gerçeklikten…

Banktaki Yalnız Adam

Yazarların en büyük düşüdür, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmak. Ya da başka bir deyişle, İsveç’in verdiği dinamiti…