Ayın Kısa Filmi (Ağustos): Asker

//

Yayın ekibi olarak İFSAK Blog’da kısa film gösterimlerine de yer vermek istedik. Bu amaçla Ayın Kısa Filmi Bölümü‘nü hazırladık. Bu sayfalarda, her ay farklı bir yönetmenin bir kısa filmini bulacaksınız. 

Ağustos Ayının Kısa Filmi: ASKER

Filmin Künyesi
ASKER / THE SOLDIER (2011)
Kurmaca, HD. 12 dk. 45 sn.
Yazan – Yöneten: Murat Çetinkaya
Yönetmen Murat Çetinkaya

Murat’tan ‘Asker’ hakkında;

Asker, militarizmin yalnızlaştırıcı yanını vurgulayan, tek mekan kısıtlılığını, “içerisi – dışarısı” kontrastından yararlanarak avantaja çeviren, anlatım ağırlıklı bir kısa film. Film yaparken sinematik dürtülerime güvenip risk almayı bana öğretmiş olduğu için benim için biricikliğini koruyor.

Festivaller ve Ödüller:

  • 8. Akbank Kısa Film Festivali – Ulusal Yarışma 
  • Thess Uluslararası Kısa Film Festivali ( 2012 ) – Uluslararası Yarışma 
  • Nottingham Bang! November Kısa Film Festivali – Orta Doğu Seçkisi ( 2012 ) 
  • 23. Uluslararası Ankara Film Festivali – Ulusal Yarışma 
  • 2. Manisa Kısa Film Festivali – En İyi 3. Film Ödülü 
  • 2. Kral Midas Kısa Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 
  • 7. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali – Ulusal Yarışma 
  • 5. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması 
  • 5. Galatasaray Üniversitesi Sinepark Kısa Film Festivali – Ulusal Yarışma 

Basında ‘Asker’ Kısa Filmi:

Editör notu: Sonsuz kısa filmiyle İFSAK Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kurmaca Ödülünü alan ve Asker kısa filminin de yönetmenliğini yapan Murat Çetinkaya söyleşisini okumak için tıklayın. Yeni sezonda İFSAK’ta Murat Çetinkaya’nın katılacağı etkinliğin detayları için İFSAK ve İFSAK Blog’u takip etmeyi ihmal etmeyin.

Aşağıdaki linke tıklayarak Asker kısa filmini seyredebilirsiniz. Filmi tam ekran seyretmek için sağ alttaki ikona tıklamayı unutmayın, iyi seyirler.

ASKER – vimeo linki

Murat Çetinkaya hakkında; 1986 doğumlu. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde tamamladı. Bitirme filmi ve ertesi yıl çektiği kısa film, saygın ulusal ve uluslararası film festivallerinde yer aldı. Yüksek lisans eğitimini İngiltere’de, The London Film School’da, Senaryo Yazımı alanında tamamladı. Uzun ve kısa metrajlı film hikayeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Yeditepe Üniversitesi Medya Çalışmaları alanında burslu doktora öğrencisidir. Sonsuz / Ad Infinitum üçüncü kısa filmi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Ayın Kısa Filmi