İFSAK Blog 1 Yaşında!!!

1959 yılında Nurettin Erkılıç başkanlığında bir grup fotoğraf gönüllüsü tarafından kurulan Erenköy Amatör Fotoğraf Kulübü, çok kısa bir süre içinde İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) olarak fotoğraf ve sinema severlerini buluşturdu. Zaman içinde temel fotoğraf seminerlerine de başlayan İFSAK, Anadolu’daki pek çok derneğin kuruluşunda da önemli rol oynadı. İFSAK, kurulduğu ilk günden itibaren öncü duruşunu kaybetmeden, yeniliklere ve değişimlere açık olarak 2019 yılında 60 yaşını tamamladı. 

İFSAK gerçek bir atılım içerisinde ve bunun parçası olmak heyecan veriyor. Salgının dayattığı mesafeyi işbirlikleriyle azaltabilmek dileğiyle.

Murat Germen

Türkiye’de fotoğraf dünyasının sorumluluğunu İFSAK Blog’la geleceğe taşıyışının birinci yılı, nice yıllara sürsün…

Özcan Yaman

Fotoğraf ve sinemayla ilgili üretimlerinin yanı sıra İFSAK yıllarca dergi, bülten ve benzeri yayınlarıyla yazım geleneğini basılı olarak sürdürdü. Çeşitli sebeplerle bu yayınlar kesintiye uğrasa da, İFSAK üyeleri üretmeye ve paylaşmaya devam etti. 60. yılında değişen dünya şartlarına ayak uyduran ve öncülüğünü sürdüren İFSAK, bir ilke daha imza attı. Farklı isimlerle gerçekleştirdiği, görsel sanat temalı yayıncılık faaliyetlerine eklenen yeni, çağdaş ve önemli bir halka ekleme çabasıyla İFSAK Blog’un çalışmalarına başladı.

“Bildiğini paylaşmak, düşündüğünü yaymak, gördüğünü göstermek, duygusunu görünür yapmak isteyen, eli kalem tutan herkese yapılmış açık bir çağrı” ile 18 Haziran 2019’daki üye toplantısında çevrim içi olarak yayına geçti.

Yapımından, yayınına kadar birçok aşamasında içinde olduğum ve gurur duyduğum İFSAK Blog, bugün 1 yaşına basıyor. Fotoğraf ve sinemanın yalnızca bakmak ve izlemek olmadığını, okumanın, düşünmenin, tartışmanın ve paylaşmanın önemini bizlere tekrar hatırlatan İFSAK Blog, iyi ki doğdun. Nice yıllara!

Cem Kıvırcık

İFSAK Blog bir yaşında mı oldu? Zaman ne kadar çabuk geçiyor. Bir yılın ardından “iyi ki varsın özgürce yazdığımız bloğumuz” diyorum ve bir kez daha bizi buluşturan İFSAK kocaman ailesine de iyi ki yollarımız kesişmiş diyorum.

Berna Kuleli

Türkiye fotoğrafındaki büyük bir açığı kapattığına inandığım İFSAK Blog’u düşünen, faaliyete geçiren ve geçtiğimiz bir yılda değerinin katlanarak arttırmasını sağlayan sorumlularını, emekçilerini gönülden kutluyorum. Blog’a destek veren; yazı, fotoğraf, film gönderen, yükselmesi için bir tuğla koyan herkese de kucak dolusu sevgiler.

Hakan Gönüllü.

Kuramsaldan gezi kültürüne; fotoğrafın tarihinden röportaja; fotoğraf ekipmanlarından kültürel yayınlara; edebiyattan foto-röportaja birbirinden farklı konu başlıklarında yazılar derlendi. Her ay bir yönetmenin kısa filmi İFSAK Blog’a konuk olurken, Türkiye’nin farklı yerlerinden konuk fotoğrafçıların yüzlerce fotoğrafı izleyicilere sunuldu. Üyelerinden oluşan küçük bir yayın ekibiyle yola çıkan İFSAK Blog, kısa bir sürede yoğun bir desteği arkasına aldı. 60’ın üzerinde sürekli yazar, 30’un üzerinde konuk fotoğrafçı, yönetmen ve yazarla bir yılın sonunda 200 gönderiye ulaştı; yazılar binlerce kez tıklandı.  

İFSAK Blog birinci yılında zengin içeriği ile fotoğrafçıların ve fotoğraf severlerin  ilgi odağı olma yolunda önemli adımlar attı.

Nice yıllara İFSAK Blog, ömrün ve yolun uzun olsun.

Ufuk Akarı

Büyük ve köklü İFSAK ailesinin bir parçası olmak,  İFSAK Blog’un 1. Yılını kutlamak tarifsiz bir onur ve mutluluk. Hep birlikte sağlık ve huzur dolu nice yıllara.

Dayk Danzig

İFSAK Blog; teknolojinin arkasındaki gözün görebilmesinin, bakabilmesinin öğrenilmesine katkı sunan olağanüstü bir çabadır. Teşekkür ederim. Nice yıllara İFSAK Blog.                                      

 Nigar AYDOĞDU 

Fotoğraf alanında hem kaliteli ve istikrarlı içerik arayana, hem de üretene, düşünene, yazana, çizene ve paylaşmak isteyene buluşacakları bir mecra sundunuz, varol İFSAK Blog!

Oğuz Büktel

Yaşadığımız pandemi koşullarından dolayı, Mart 2020’den bu yana alıştığımız gibi İFSAK’ın dersliklerini dolduramıyor, duvarlarında sergilenen fotoğraflarını izleyemiyor ve lokaldeki çay-kahve eşliğinde sohbet edemiyoruz. Ancak bu durum, üretmemizi ve ürettiklerimizin paylaşmamızın önünde bir engel olmadı, olmayacak. Değişen koşullar dolayısıyla, zorunlu olarak yeniliklere daha hızlı adapte oluyoruz. Dersliklerimizde yaptığımız atölyelerin yerini bugünlerde çevrim içi atölyeler aldı. Her ay dopdolu etkinlik takvimimi İFSAK TV YouTube ve İFSAK instagram hesapları üzerinden takipçileriyle buluşuyor.

Yolculukların molaları güzeldir; fotoğrafça anlamlar peşinde akıp gider iken günler, arada durup düşünmeye, birbirimizle söyleşmeye ihtiyacımız var. İFSAK sanal lokali İFSAK Blog sıcak bir mola mekanı sağlıyor bize; emeği geçenlere içten teşekkürlerimle.

Levent Küey

Görsel kültür üreticilerinden biridir imge. İmgeyi üretmek kadar imgeyi okumak da anlamı ve temsili kalıcı hale getirir. İmgeler uçucudur, sadece ikonik imgeler kalıcıdır. Onları ikon haline getiren de kamusallaşması, kitlelerle buluşması ve hakkında yazılmasıdır. İmgeleri sadece üreticiler okursa (sadece fotoğrafçıların fotoğraf üzerine yazması gibi) imgelerin mecrası daralır. Fotoğrafçı biçimci hazdan kurtulamaz, fotoğrafçı anlamı estetiğin üzerine inşa eder. Biliyorsunuz, imgeleri okumak, disiplinlerarası bir öngörüyü gerektirir. O yüzden ben hep sosyologların, felsefecilerin, kültür tarihçilerinin imge okumalarına daha çok dikkat kesilirim.
İFSAK Blog’a değer affetmemin sebeblerinden biri de disiplinlerarası perspektifi bloğa entegre eden geniş yelpazedeki yazar kadrosu. Aynı mevzuları farklı bakış açılarıyla okuyuculara sunması. Günümüzün görsel belleğini eleştirel bir perspektifle yeniden inşa etmesi. Birinci yolu kutlu olsun.

Gülbin Özdamar Akarçay

Fotoğraf, Sinema ve Edebiyat alanında birbirinden değerli onlarca yazarla birlikte bu ailenin bir parçası olma mutluluğunu ve onurunu yaşadım. Yeni yazılarını heyecanla beklediğimiz nice nice yılların olsun İFSAK Blog…

Tolga Büyükada

İFSAK Blog, yaptığı çağrıyla son bir yıldır paylaşmak isteyenlere sayfalarını açtı. Yazmak, fotoğraf ve filmlerini paylaşmak isteyen fotoğrafçı ve yönetmenler için önemli iletişim kanallarından biri oldu, bu zorlu süreçte de olmaya devam ediyor. 

İFSAK Blog, Türkiye’de fotoğrafçılık yazınında önemli bir boşluğu dolduruyor. Fotoğraf kuramından, ürün incelemelerine, sinemadan çeviri yazılarına kadar her biri okunması gereken yazılarla dolu. Daha şimdiden güzel bir külliyat oluştu ve uzun süre devam ederse bir derya olur. Daha da sonra da seçkilerle bir kitap olur, neden olmasın?

Bülent Tüccar

İFSAK Blog başlarken ben de çok heyecanlıydım, benden yazı istenince çok gururlanmıştım! Zamanla okuyucu olarak, Blog’un yeni yazılarını dört gözle bekler ve çok geçmeden de okumaya yetişemez oldum. Şu tatsız pandemi günlerinde iyi ki Blog vardı; emeği geçen herkesin eline, yüreğine sağlık. İFSAK Blog’un 1. yaşı kutlu, ömrü sonsuz olsun.

Gültürk Köroğlu

İFSAK Blog giderek kısırlaşan ülkemiz fotoğraf, sinema ve sanat ortamına yıllardır süren katkısını  sunmaya günün koşullarının kendisine dayattığı sanal ortamda daha güçlü, farklı ve zengin bir şekilde devam ettiriyor.

Ali İhsan Ökten

Görsel Kültür Güncesi olarak İFSAK Blog günlük paylaşımlarıyla birlikte dijital arşiv oluşturma misyonunu da bir yandan yerine getiriyor. Aynı zamanda yazarlarla okuyucuların hızla etkileşmesini sağlıyor.

İFSAK Blog, fotoğraf ve sanat dünyası içindeki yerini hızla alan, görsel ve düşünsel anlamda büyük bir boşluğu dolduran, gönüllülerin emekleri ile var olan, mükemmel bir üretim ve paylaşım ortamı.
Uzun yıllar bol içerikli yayınlar diliyor, emeği geçen herkese sevgilerimi yolluyorum.

Serdar Ercan

İlk günden itibaren bizimle olan yazarlarımıza, fotoğrafçı ve yönetmenlerimize ve siz sevgili okuyucularımıza teşekkür ederiz. 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

‘ŞÖLEN’ Hakkında

Pers mitolojisinde anlatılan bir mite göre Ahura Mazda ilk insan çiftini cennet bahçesinde tek bedende yaşamlarını…

Renklerin Dili

Fotoğrafta Renk Çağrışımları Renkler güçlü bir iletişim aracıdır. Fotoğraflarda bir eylemi bildirmek, izleyicinin duygularını, ruh halini…

Foto-Virtüözüte

Malûmları olduğu üzere virtüöz kelimesi, daha ziyade müzik alanı için dillendirilir. Herhangi bir müzik enstrümanını ortalamanın…