Kısa Film Kolektifi- 5. Kısa Film Festivali

/

Kısa Film Kolektifi, kısa film severleri 13-16 Mart 2020 tarihleri arasında, birlikte izlemek, dinlemek, görmek ve paylaşmak için festivale davet ediyor. Festival, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi B Salonu’nda gerçekleşecek.

KISA NETTİR sloganıyla beş yıldır kısa film severlerle buluşan festival, bu sene de iddialı kısalarla dikkat çekiyor. Guy Nattiv’in 2019’da Oscar alan “Skin” adlı kısa filmi, Sundance Enstitüsü Kısa Film Programı Gösterim ve Kısa Film Turu seçkisinde yer alan Robert Machoian’ın “The Minors” ve Christopher Good’un “Crude Oil” filmleri, Cannes’da Yarışma Seçkisi’nde yer alan Dekel Berenson’un “Anna” filmi, Cannes’da Gösterim Seçkisi’ne alınan, oyuncu olarak tanıdığımız Genio de Groot yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi “Convoi Exceptionnel” kurmaca alanında merak edilen uluslararası filmler arasında yer alıyor.

Belgesel alanındaki en önemli uluslararası yarışmalardan olan IDFA’nın 2019 yılında En İyi Kısa Belgesel Ödülü’ne layık gördüğü Nelson Makengo’nun “Up at Night” filmi de gösterilecek. Okan Erünsal’ın yurtdışından birçok ödülle dönen “Mavi Kelebek” belgeseli iki Güney Koreli ressamın aynı zamanda Türkiye’den de geçen yollarını bize dolaştırıyor. Jöns Mellgren’in 2013’te yayınladığı kitabından uyarladığı “Elsa and the Night” animasyonu ise uyumaktan korkan bir kız çocuğunun hikayesini anlatırken bizi korkularımızla yüzleştiriyor.

Alican Yücesoy’un yönettiği “Taş” adlı kısası gibi, Can Paçacıoğlu’nun “Ejderha” Ahmet Toğaç’ın “Kulak Misafiri” filmleri de ilk kısalar olma özelliğini taşıyor. Ozan Yoleri’nin Palm Springs’te gösterilen “Aylin” filmi, Arda Çiltepe’nin Locarno’da Film Festivali Yarının Leoparları Altın Leopar En İyi Kısa Filmi Ödülü’nü alan “Siyah Güneş” filmi, Demet Derelioğlu Aran’a Brixia Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran “Lunchbox” filmi, Oğuzhan Kara’nın New York State Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Deneysel Ödülü’nü alan Kronos adlı son deneysel filmi ve Gökalp Gönen’in ödüllere doymayan kısası “Avarya” da seçkiler arasında yer alıyor.

13 Mart Cuma günü başlayan festivalde, korku, fantastik, gerilim, kara komedi kısaları da var. Onur Doğan’ın “Reddedilen” filmi ve Ceylan Özgün Özçelik’in dünya prömiyerini 52. Sitges Uluslararası Film Festivali’nde yapan Cadı Üçlemesi’nin ilk filmi Cadı Üçlemesi 13+ gösterilecek.

Her seans sonrası katılan yönetmenlerle izleyicilerin paylaşımda bulunabileceği soru- cevap bölümü olacak. Kısa film severler dört gün boyunca kısa film seçkilerinin yanı sıra farklı atölye ve söyleşilere de katılabilecekler.

Festival kitapçığı ve detaylı program için tıklayın.

Festivalle ilgili güncel bilgileri takip etmek için Kısa Film Kolektifi’nin instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Etkinlikler

Delbekçi Kadınlar

Teknolojinin bir, belki de en kabul edilmemesi gereken yanı geleneklerin hayatımızdan çıkmasını hızlandırması olsa gerek. İlk…

Bir Haz da Olsa…

İnsan kendisinde Mutluluk ister Bir haz da olsa Bu haikunun sahibi on iki yaşındaki Defne Kanadlı.…

Öznel Kadın Tarihi İzinden Notlar

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Suzan Bayazıt tarafından hazırlanmıştır. ************** İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları…

Ben-Sen-Onlar Sergisi Üzerine

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Tülin Safi tarafından hazırlanmıştır. ********* İdeoloji kendini, bir sanat…

29. Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında…