Portfolyo: Kubilay Karslı/ The Other Self

/

The Other Self isimli fotoğraf serisi 2017 yılının aralık ayında, karakterin hikayesini güçlü anlatmak amacıyla iç mekanı tasarlanmış bir apartmanın bodrum katında çekildi. Çekimlerde hikayenin yapısına ve karakterin hareketli bilinç durumuna uygun değişken ve kontrast ışık kullanıldı. Siyah-beyaz bir seri olmasının nedeni renklerin getirdiği görsel ahenk ya da gürültüden seyirciyi uzak tutarak hikayeyi keskin biçimde ön plana çıkarma isteğidir.

Fotoğraf serisinde “toplum baskısının getirdiği kimlik kargaşası” simgesel bir hikaye üzerinden düşündürülmek istendi. Beşeri olan ve yüceltilmiş sahte kültürel kalıplar altında kendi gerçekliğini bastırma, hissettiklerini kabul dahi edememe durumu gerçek kimlik ile toplumsal kimlik arasında sınırları hesaplanamayacak değişken bir gerilim oluşturur. Fotoğraflanan diyalog sırasında da benlikler arasındaki gel-git, benliklerin çatışmaları, ve bunların karakteri sürüklediği sonuçlar görülür. Hikaye ilerledikçe benliklerin hakimiyet kavgası ve  kimi zaman birbirinin yerine geçmesi, seyirciyi de hikaye içine alarak, karakterle birlikte gerçek benliğin hangisi ya da gerçek olanın ne olduğu vs. hakkında sorgulamalara dahil eder.

Fotoğrafçı, projesinde karakterin kendisiyle hesaplaşma sürecinde ortaya çıkan bu tabloyu ironik ve sürreal tınılar taşıyan bir üslup ile anlatmaya çalıştı. Gerçek ile gerçeküstü öğeler harmanlanarak alegorik bir ifade biçimi tercih edildi.

*************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

Kubilay Karslı 1995’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu. Başta temel fotoğraf eğitimi olmak üzere çeşitli fotoğraf atölye ve eğitimlerine katıldı. İFSAK (İstanbul Fotoğraf Ve Sinema Amatörleri Derneği) üyesi, İFSAK Seminerler ve Atölyeler Birimi görevlisi ve “İFSAK Tayf” grubunda koordinatör. “Türk Hava Yolları”nın uluslararası tanıtım ve seyahat dergisi olan “Skylife” ve çeşitli kurumsal dergiler için seyahat ve röportaj fotoğrafları çekmekte. Reklam Fotoğrafçılığı alanında çalışmakta.

Sergiler:
“Kadınografi” Karma Sergisi-İFSAK-2018
“The Other Self”-İstanbul Fotoğraf Günleri-Sainte Pulcherie Fransız Lisesi-2018
“4 Mevsim Büyükada” Karma Sergisi- İFSAK-2017
“4 Mevsim Büyükada” Karma Sergisi- Büyükada Anadolu Kulübü-2017
“İçeri” (otoportre sergisi) Karma Sergisi- Beşiktaş Fotoğraf Festivali-2017
“4 Mevsim Büyükada” Karma Sergisi- Caddebostan Kültür Merkezi-2017

Yarışmalar:
2017-043 Aydın Birlikteliği – Mülkiyeliler Birliği – Çankaya Belediyesi Aydın Köymen Fotoğraf Yarışması - 2 “Dikey Kentleşme” - 3.lük Ödülü

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Renklerin Dili

Fotoğrafta Renk Çağrışımları Renkler güçlü bir iletişim aracıdır. Fotoğraflarda bir eylemi bildirmek, izleyicinin duygularını, ruh halini…

Foto-Virtüözüte

Malûmları olduğu üzere virtüöz kelimesi, daha ziyade müzik alanı için dillendirilir. Herhangi bir müzik enstrümanını ortalamanın…

Gestalt Kompozisyon İlkeleri

(Fotoğrafta Kompozisyon – Gestalt yaklaşımı) Bu yazımızda, “Fotoğrafta Kompozisyon” konusuna Gestalt ilkeleri ile yaklaşacağız. Gestalt, Alman…