Portfolyo: Meral Güler/ Görmezden Gelemezdim

/

Uzun zamandır çektiğim fotoğraflarımı bir araya getirip baktığımda kendime şu soruları sordum: Bu fotoğrafları neden çektim? Gündelik yaşamın içinde yolda yürürken gördüklerim benim için ne ifade ediyor?

Aylar, yıllar geçtikçe her çektiğim fotoğraftan sonra sorular-cevaplar gitti-geldi kafamın içinde. İç ses çok önemli, bana güzel cevaplar veriyordu :)

Bir gün benzer şekilde düşünürken taa çocukluğuma gittim. İlkokul birinci sınıfa, okuma-yazmayı yeni öğrendiğimiz zamanlara; öğretmenimiz okumayı unutmayalım diye tatilde bize sınıfın kütüphanesinden kitaplar verirdi. Biterse mahalledeki arkadaşlarımızla değişmemizi söylerdi. Ya da gittiğimiz yolculuklarda tabelaları, yollarda gördüğümüz yazıları okumamızı isterdi (Yolda gördüğüm bütün yazıları hala okuyorum bu arada).

Tabelaları ve yazıları okurken, o anda gözüme takılan dükkan önündeki sandalyeler, havlular, pencereler, teller, masalar, fırçalar, süpürgeler; onların neden öyle gelişigüzel konulduğuna dikkat ederdim. Çocukluğumda yaptıklarımı hatırlamak, bir süredir kafamın içindeki dönüp duran sorularıma cevap olurken, beni de rahatlattı.

Her gün farketmeden hayatımızın içine dahil olan nesneleri görmezden gelemezdim.

***************************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı ifsakblog@gmail.com adresine (ziplenmiş halde) gönderebilirsiniz (Diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

İstanbul,
2010 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi.
Derneğin birçok eğitimine katıldı ve çeşitli projelerinde yer aldı. Halen İFSAK Yönetim Kurulu Üyeliği- Kütüphane ve Arşiv Birimi Koordinatörlüğü ve Seminerler ve Atölyeler Birimi'nde Danışman Yardımcısı görevlerini sürdürüyor.
https://www.meralguler.net/

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf