Portfolyo: Nazile Bolat

//

Fotoğrafçılığın yıllardır ilgimi çekmesine rağmen, hislerimin kısa süreli bir heves mi, yoksa benim için farklı bir dünyaya geçiş mi olacağına dair çelişki yaşadım. Bu çelişkinin netleşmesinden ve yeni bir dünyaya adım attığımı hissettikten sonra fotoğraf benim için vazgeçilmez oldu. Farklı fotoğraf atölyeleri ve eğitimlerine katıldım, AFSAD Çağdaş Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi ile birlikte sokak fotoğrafına yöneldim.

Sokak fotoğrafı çekmeye başladığım ilk dönemlerde, fotoğraf ustalarının fotoğraflarını izlemek için çokça zaman ayırdım. Onların fotoğraflarında gördüğüm gerçeküstü görüntüler, sıra dışı anlar, ışığın büyüsü, detaylara verdikleri önem ve oluşturdukları kompozisyonlar beni sokağa çıkmam konusunda motive etti. Başlangıçta, heyecanla sokağa çıktığım ilk günlerimde istediğim fotoğrafları çekemeden elim boş döndüğüm zamanlar oldu. Bu hayal kırıklığına rağmen kendime “Neden sokak fotoğrafı?” sorusunu sıklıkla sordum.

Hâlâ sokağa fotoğraf çekmek için çıkıp elim boş döndüğüm günler oluyor. Ama “anda olmak” ve kendi sınırlarımı bilmek adına sokaklarda dolaşmak büyük bir keyif benim için.

Herhangi bir yerde durup, sokağın akışı içinde insanları izlerken, kendi dünyamda kaybolup denemeler yapmayı ve ışığın beni yönlendirmesini seviyorum. Hikâye anlatma kaygısı içinde değilim. Her gün geçtiğim caddelerde daha önce fark edemediğim bir kare görmek, alışık olmadığım şehirlere gittiğimde nesneler tarafından yönlendirilmek, renklerin çağrısına kulak vermek ve insanların anlık davranışlarında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak beni heyecanlandırıyor.

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

Nazile Bolat hakkında;

1974 Amasya doğumluyum. 1995 yılında Dicle Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nden mezun oldum. 26 yıldır Ankara’da özel bir şirkette mali müşavir olarak çalışıyorum. 2014 yılında bir arkadaşımın yönlendirmesiyle Trabzon Vakfı Fotoğrafçılık Kulübü’ne katıldıktan sonra fotoğrafla ilgilenmeye ve fotoğraf çekmeye başladım. 

Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdim. İki yıl doğa fotoğrafıyla ilgilendikten sonra arayış içine girdim. Bu arayışta, AFSAD Çağdaş Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi’ne katıldım ve böylece günümüz sokak fotoğrafçılığıyla tanıştım. Şu an Womeninstreettr üyesiyim.

 

 

1 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Kara Kedi ve Ünlü Besteci

Çağdaş müziğin oluşumunda dünyaca ünlü birçok bestecinin rolü vardır. İşte bunlardan biri de çizgi dışı yapıtlarıyla…

Barbaros Kadınları Projesi

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu’ndan Didem Nuhoğlu Utar tarafından hazırlanmıştır. . . . .…

Büyülü Gerçeklik

20. yüzyıla yaklaşırken sanatçılar rönesans dönemine kıyasla, dünyayı olduğu gibi değil, içsel duygularını ve fantezilerini gerçeklikten…

Banktaki Yalnız Adam

Yazarların en büyük düşüdür, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmak. Ya da başka bir deyişle, İsveç’in verdiği dinamiti…