Portfolyo: Neslişah Eroğlu

/

Fotoğraflarım hakkında,

İlk sistematik fotoğraf çalışmalarımı 2000 yılında, AFSAD bünyesinde gerçekleştirdim.

O yıllarda, estetik görüntü ‘yakalamak’ düşüncesi yaygındı. Bu nedenle, çok gezerek ve çok sayıda fotoğraf çekmemiz önerilirdi. Hepsinden önemlisi ‘altın kurallar’dı!

Hangi konuda çalışabileceğimi düşündüğüm bir dönemde; görevli olduğum okulun bahçe kapısında, beni karşılayan öğrencilerimi görünce, onlarla çalışmaya karar verdim.

Öncelikle, öğretilen ‘altın kuralların’ dışına çıkmak istedim: Bazen ufuk çizgisini eğdim. Bazen modelin baktığı yönde boşluk bırakmadım. Bazen de bedenin eklem yerlerini kadraj dışında bıraktım… Farklı bakış yüksekliklerinin anlatıma olan etkisini keşfettim.

Kendi estetik ifade dilimi yaratmaya çalıştım.

İlk çalışmamı 2000 yılında gerçekleştirdim. 18 yıl sonra, aynı konuyu yine aynı okulda bir yıl boyunca çalıştım. Bu defa modellerim, 2000 yılında fotoğraflarını çektiğim öğrencilerimin çocuklarıydı.

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

Neslişah Eroğlu hakkında;

Uludağ Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirdim.

Resim-grafik öğretmenliği yaptım.

2000 yılında ilk kişisel sergimi açtım.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

‘ŞÖLEN’ Hakkında

Pers mitolojisinde anlatılan bir mite göre Ahura Mazda ilk insan çiftini cennet bahçesinde tek bedende yaşamlarını…

Renklerin Dili

Fotoğrafta Renk Çağrışımları Renkler güçlü bir iletişim aracıdır. Fotoğraflarda bir eylemi bildirmek, izleyicinin duygularını, ruh halini…

Foto-Virtüözüte

Malûmları olduğu üzere virtüöz kelimesi, daha ziyade müzik alanı için dillendirilir. Herhangi bir müzik enstrümanını ortalamanın…