Kapalı Çağrı: Kutlama

/

Neden KAPALI ÇAĞRI?

Değerli Üyelerimiz,  

Bildiğiniz gibi İFSAK kurulduğu günden beri üyelerine olduğu kadar, üyesi olmayan fotoğraf ve sinema severler için projeler üretmeyi kendine bir görev bilmiştir. Bu amaçla da çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak zaman zaman  sadece üyelerinin katılabileceği, üyelerinin İFSAK’lı olmanın ayrıcalığını hissedebileceği projeler de yapmaktadır.  

Pandemi koşullarından çıkmaya başladığımız bu günlerde Projeler Birimi olarak üyelerimize özel bir şey yapmak istedik ve Kapalı Çağrı projesini geliştirdik. Bu duyurunun kapalı çağrı olması İFSAK üyelerine özel olmasından kaynaklanıyor. 

Proje bağımsız dört bölümden oluşuyor. Üyemiz isterse sadece birine isterse dördüne de katılabilir. Bir yılda dört tema yayınlayacağız ve bu temaların mutlaka bir nedeni olacak. Birincisi olan KUTLAMA temasının nedeni 24 Aralık İFSAK’ın doğum günü olması gibi. Yine istedik ki İFSAK’ın doğum gününü hep birlikte bir projeyle kutlayalım.  

Hedefimiz proje sonunda üyelerimizden gelen fotoğraflarla dijital bir dergi yapıp bunu İFSAK web sayfasında Projeler başlığı altında ve İFSAK Blog’da düzenli olarak yayınlamak. Projemizin ilk ayağına katılarak hayat geçmesine yardımcı olan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Diliyoruz ki katılım her geçen gün artarak coşkusu tüm üyelerimizi sarsın. Üyelerimizin yaptığı çalışmaların izleyici ile buluşmasına bir katkımız olursa ne mutlu bize.  

Birlikte üretmeye ve birlikte paylaşmaya devam edeceğimiz güzel günlerde beraber olmak dileğiyle. 

İFSAK Projeler Birimi 

Projenin temaları ve yayınlanma zamanları: 

  • 24 Aralık İFSAK’ın Doğum Günü nedeniyle KUTLAMA, 
  • 4 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle SANAT, 
  • 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle ÇEVREMİZ, 
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle COŞKU, 

******************

İFSAK 62 yılı geride bıraktı.

1951 yılında halkevlerinin kapanması ile beraber fotoğraf eğitimleri artık derneklerin çatısı altında veriliyordu. 24 Aralık 1959’da Nurettin Erkılıç ve arkadaşlarının kurduğu İFSAK, kısa süre sonra bu alanda lider olacaktı. 

İFSAK geride bıraktığı 62 yıl boyunca fotoğraf ve sinema eğitimlerine ara vermeden devam etmektedir. Bu süreçte yaşanan birçok zorluluğu, üyelerinin birlik ve beraberliği ile aşmaktadır. Bu uzun yolculuk içerisinde ülkenin fotoğraf ve sinema alanında birçok “ilk”e ve süreli çalışmaya imza atmıştır.  

Bugün işte tam da konumuz budur. Bu büyük ailenin kutlama günü. 

Peki neden? 

“Kutlama” bazılarına göre hipokampustaki (beyindeki limbik sistemdeki) ödül devresiyle ilgili olduğu düşünülen durum; 

Evrimsel bir perspektiften bakıldığında, kutlama geçmişteki “iyi” davranışın (kimyasal) bir takviyesi olarak hizmet eder görünüyor. Sizi mutlu eden bir şey yaptıysanız, beyninizdeki ödül devresi, onu tekrar yapabilmeniz için, ne yaptığınızı hatırlamanızı sağlıyor. Bu perspektiften, kutlama, yeni bir yaş, yeni bir çalışma, yeni bir organizasyon, yeni bir proje vb. her yolun başında ekstra bir motivasyon ve mutluluk takviyesi olarak hizmet ediyor olabilir. Her “orijinal” ve “ilk” eylemin başarısından sonra  “daha ​​​​fazla mutluluk” yaratımı için bir motivasyon olarak değerlendirilebilir. 

Ben açıkça bir sinirbilimci değilim, bu tezlerin kesinliğini savunamam. Ancak şunu iyi biliyorum. 

Bu ailenin her bir ferdi geçmişte yaşanan olumsuzluklardan ders çıkarıp, başarılarından mutluluk ve gurur duyarak yoluna devam ediyor. Öyle ki birçokları için imkânsız olan, gerçekleşmesi mümkün olmayan işleri, projeleri el birliği ile hayata geçiriyoruz. Ülke fotoğraf ve sinema alanına sayısız katkı sağlıyoruz. 

Nasıl mı? 

Çünkü biz İFSAK’ız; bizler birlikte üretip, birlikte paylaşmaktan büyük bir keyif ve mutluluk duyuyoruz. Yarınlara bu inanç ve dayanışma ile çok daha güvenle bakabiliyoruz. Elbirliği ile aktarılan bu öykünün, bugün kutlama günü. 

Bugün ailemizin en mutlu günü, bugün İFSAK’ın doğum günü… 

Nice yıllara İFSAK. 

Dayk Danzig

İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum Sayıları: 2

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: İFSAK

Kapalı Çağrı: KREATİF Dijital Dergi

Üyelerimizin gönderdiği KREATİF temalı fotoğraflardan oluşan dijital dergimiz yayında. Neden “KAPALI ÇAĞRI” İFSAK, kurulduğu günden beri üyelerine olduğu…

Kapalı Çağrı: Yansıma

BİZDEN YANSIYANLAR… Bizler fotoğrafla konuşur, içimizdekileri döker, iyi geleceğine inanırız. Kendimizi bu şekilde ifade eder, özgürleşiriz.…

Bir Haz da Olsa…

İnsan kendisinde Mutluluk ister Bir haz da olsa Bu haikunun sahibi on iki yaşındaki Defne Kanadlı.…

Kapalı Çağrı “Yolculuk”

Kapalı Çağrı – Yolculuk / Dijital Dergi yayında! Üyelerimizin gönderdiği YOLCULUK temalı fotoğraflardan oluşan dijital dergimiz…

Kapalı Çağrı: Perspektif

Üyelerimizin gönderdiği PERSPEKTİF temalı fotoğraflardan oluşan dijital dergimiz yayında. Neden “KAPALI ÇAĞRI” İFSAK, kurulduğu günden beri üyelerine olduğu…

Kapalı Çağrı: Coşku

Değerli Üyelerimiz, Kapalı Çağrı projemiz bir yılını tamamladı. Siz değerli üyelerimizden gördüğümüz ilgi ve destek beklentilerimizin…

Kapalı Çağrı: Çevremiz

Neden Kapalı Çağrı? Değerli Üyelerimiz, İFSAK kurulduğu günden beri üyelerine olduğu kadar, üyesi olmayan fotoğraf ve…

Kapalı Çağrı: Sanat

Neden Kapalı Çağrı? Değerli Üyelerimiz, İFSAK kurulduğu günden beri üyelerine olduğu kadar, üyesi olmayan fotoğraf ve…