Portfolyo: Oğuz Büktel/ Deniz Fenerleri

/

Fotoğrafla ciddi biçimde ilgilenmeye başladıktan sonra ilk projem olan deniz fenerleri bu yolculukta aynı zamanda bana ışık oldu, yolumu aydınlattı. Çocukluğumdan beri benim için hüzünlü, gizemli, büyülü, kocaman farklı bir dünyanın sembolüydü fenerler, Fenerbahçe’ye olan sevdamla da perçinlenen bu ilgi, fotoğraf tutkumla birleşince, daha da keyiflendi ve Türkiye’de ve yurt dışındaki deniz fenerlerini fotoğraflamaya başladım.

İlk olarak 2017 yılında şirket takvimimizde deniz fenerleri fotoğraflarımın yer alması, ilgimi ve motivasyonumu daha da artırdı. Sonrasında çeşitli sergilerde deniz fenerleri fotoğraflarımla yer aldım: 2018 Ocak’ta Ahırkapı Feneri fotoğrafım Atlas İstanbul Dergisi’nde kapak fotoğrafı oldu. 2018 Mart ayında ise bu sefer 18 fotoğrafım Atlas Dergisi’nde Türkiye’nin Deniz Fenerleri başlığıyla yayınlandı.

3 yıllık bir sürede Türkiye’de yer alan 50’ye yakın tarihi feneri fotoğraflayabilmek için 40 bin kilometreden fazla yol yaptım ve fenerleri en sevdiğim fotoğraf teknikleri olan uzun pozlama, mavi saat ve yıldız fotoğraflamayı kullanarak fotoğraflamaya çalışıyorum, her birinde mümkün olmasa da, fener ışığının yandığı o büyülü anı yakalamaya çalışıyorum.

Coğrafyasından kaynaklanan nedenlerle uygun açı bulamadığım fenerleri çekebilmek için drone kullanmayı da öğrendim, üzerlerinde uçmanın keyfini yaşadım.

Deniz fenerleri fotoğraflarını ve ilgili bilgileri derleyip toparlamak için denizfenerleri.com sitesini hazırladım. Bu projedeki amacım, bir taraftan deniz fenerlerindeki hüznü, gizemi ve bana hissettirdiği diğer harika duyguları mümkün olduğunca yansıtmak, diğer taraftan da bir arşiv oluşturarak geleceğe aktarabilmek. Sitenin sayfalarında deniz fenerleri hakkında çok çeşitli kaynaklardan bulduğum bilgiler, röportajlar, haberler ve hatta kısa filmler var. Sitede ayrıca, yurtiçinde 60’ya yakın seyahatin bir bölümünün hikayesi de yer alıyor.

Her birini ayrı sevdiğim deniz fenerlerinin bir kaç fotoğrafını yeni açılan İFSAK Blog’un ilk günlerinde paylaşmak benim için ayrı bir onur ve gurur kaynağı.

***************************************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!


2015’den bu yana İFSAK Üyesi

2019-2021 Dönemi İFSAK Yönetim Kurulu Bilişim Birimi Koordinatörü

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde, yüksek lisansını ise İstanbul Üniversitesi Para/Banka Bölümünde tamamlamıştır. 1989 yılında başlayan Yatırım Bankacılığı kariyerini Portföy Yönetimi alanında sürdürüyor. Piri Reis Üniversitesi ve Işık Üniversitesi'nde Yatırım Analizi dersleri veriyor. Ekonomi televizyonu CNBC-e’nin kurucularından olup, 2018-2021 döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü Denetim Kurulu asil üyesi olarak görev yapmıştır.

Üniversite yıllarından bu yana süren fotoğrafçılık hobisini, 2002 yılında aldığı temel eğitimle sürdürmüştür. 2015 yılında İFSAK üyesi olmuş, 2016-2020 yılları arasında birçok atölye ve seminerde katılımcı ve danışman yardımcısı olarak görev almıştır. 2020'den bu yana İFSAK'ta danışmanlık yapıyor.

Türkiye’nin Deniz Fenerleri adlı projesini denizfenerleri.com adlı web sitesinde yayınlamıştır. Fotoğrafları ve fotoğrafa dair yazıları Atlas Dergisi, Fotoğraf Dergisi ve İFSAK Blog'da yayınlanmaktadır. Seyahat fotoğrafçılığı ve yıldız fotoğrafçılığı özel ilgi alanı.

2019 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nden mezun oldu, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Fotoğrafçılık Bölümü'nde okuyor.

Yorum Sayıları: 6

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Kara Kedi ve Ünlü Besteci

Çağdaş müziğin oluşumunda dünyaca ünlü birçok bestecinin rolü vardır. İşte bunlardan biri de çizgi dışı yapıtlarıyla…

Barbaros Kadınları Projesi

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu’ndan Didem Nuhoğlu Utar tarafından hazırlanmıştır. . . . .…

Büyülü Gerçeklik

20. yüzyıla yaklaşırken sanatçılar rönesans dönemine kıyasla, dünyayı olduğu gibi değil, içsel duygularını ve fantezilerini gerçeklikten…

Banktaki Yalnız Adam

Yazarların en büyük düşüdür, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmak. Ya da başka bir deyişle, İsveç’in verdiği dinamiti…