Portfolyo :Okan Özdemir / Yenikapı Mevlevihanesi Sema Ayin-i Şerifi

/

Mevlevi Sema Ayin-i Şerifi,  Allah’a ulaşma yolunun derecelerini sembolize eden, içinde dinî öğe ve simgeler barındıran, bu hâliyle ayrıntılı kural, disiplin ve nitelikleri haiz, her adımı zikrullah ile mütezeyyin tasavvufi bir törendir.

Bu seride yer alan fotoğraflar; Mevleviliğin Sema öncesi hazırlık, Sema ayin-i ne ait bölümlerinin mekan ve ritüel kısmına ait bir panoramadan oluşmaktadır.

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

Okan Özdemir hakkında;

Işık ile resmetmeye başlamamın miladı olarak 2011 yılında İFSAK’ta aldığım temel eğitim ile başladım diyebilirim ve aynı yıl İFSAK üyesi oldum. O günden bu güne fotoğraf, hayatımda her geçen gün artan bir ivme ile var oldu. İlk fotoğraf projesi deneyimimi İFSAK ile “semavi dinler” üzerine yaptıktan sonra son olarak SALT ve Geniş Açı Proje Ofisi ortaklığı ile yürüttüğümüz Reşad Ekrem Koçu’nun İAFY İstanbul Ansiklopedisini Fotoğrafla Yorumlamak atölyesinde At Yarışları konu başlığı parelerinde fotoğraflar ürettim. 2017 Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali 1.liği, 2016-2017 İFSAK ayın fotoğrafı yarışmaları sonucu yılın fotoğrafçısı ödülü, 2016 İstanbul Büyükşehir Belediyesi fotoğraf yarışması 1.liği yaptığım çalışma ve başarılı olduğum yarışmalara örnek gösterilebilir.
Fotoğraf hayatıma girdiği günden itibaren dünya ile olan ilişkimde, algılayış biçimimde ciddi kırılmalar, yeni perspektifler oluşturdu. Fotoğrafın en önemli özelliklerinden birini değiştirme gücünü kendimde gözlemleyebilmiş olmak, bu karanlık kutunun büyüsünü gerçekten de kanıtlar nitelikteydi! Hala devam etmekte olan uzun soluklu bir fotoğraf projesi üzerine çalışmalarımı devam ettirmekteyim.

1 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf