Karantinada Bayram Halleri

/

24-26.05.2020

Yakın zamanda sıra dışı bir bayram deneyimi yaşadık. Müslüman topluluğunun Ramazan ayından sonra kutladığı bayram (Ramazan/Şeker Bayramı) bu yıl pandemi sürecine denk geldi. Ülkemizde de devam eden karantinanın çevremizde yaşanan bayram ritüellerine etkisini ve yarattığı alternatiflerinin oluşturduğu değişken gerginliği gözlemleme fırsatı bulduk. Sonuç olarak çoğunluğu “İFSAK Tayf” grubu bireylerinin bu sürece verdikleri görsel tepkiler ve aldıkları küçük notlardan oluşan bir foto-deneme ortaya çıktı.   

Editör           : Kubilay Karslı

Fotoğraflar : Berke Kaygın, Betül Karavelioğlu, Deniz Bayat, Dilara Tan, Kubilay Karslı, Meltem Aydın, Pınar Ardıç, Rabia Başa, Ş. Ali Taşer   

***********

Dilara Tan, Bursa, Türkiye, 2020

Dilara Tan

“Bayram namazı ardından cami önünde cemaatin toplu bayramlaşma geleneğinin yerini uykular aldı.”

Kubilay Karslı, Başkalaşım Üçgeni, Çanakkale, Türkiye, 2020

Kubilay Karslı

“Karantina sürecini ailemle beraber şehirden uzaklaşarak yazlıkta geçirmeye karar verdik. Yaklaşık 2,5 aydır izole bir sitede komşularımızla yaşıyoruz. Bayramın ilk kutlaması “sosyal mesafe” kurallarına uyarak gerçekleşiyor. Küresel salgının karşımızdakini potansiyel tehdide çevirdiği gerçeği kimsenin zihninden çıkmıyor.”

Rabia Başa, Bayram Kartviziti, İzmir, Türkiye, 2020

Rabia Başa

“Pandemiye denk gelen bu bayramda, insanların geçmişteki ve şimdiki bayramlara dair ne hissettiklerini merak ettim. Her bayram dostlarla bir arada, geçmişe özlemle söylenen “Ah nerede o eski bayramlar?” sorusu, bu sefer dostlardan uzak, ailelerin fotoğraf albümlerine bakmaları ile gün yüzüne çıktı. Uzaktaki sevgiliye bir bayram kartviziti… Yıllardır değişmeyen duygu: Özlem.”

Betül Karavelioğlu, İstanbul, Türkiye, 2020

Betül Karavelioğlu

“Bu günlerde gökyüzünde çok defa uçurtma gördüm. Kısıtlama döneminde alternatif olarak benimsenmiş bu eskimiş oyun bayram günlerinde de oynanmaya devam ediyor.”

Meltem Aydın, İstanbul, Türkiye, 2020

Meltem Aydın

“Oturduğum evi ziyaretlerinin ardından hızlıca kaydettiğim bir bayram manzarası: Yasaklar, çocukların şeker ve harçlık toplama heyecanlarını engelleyememiş.”

Pınar Ardıç, Kocaeli, Türkiye, 2020

Pınar Ardıç

“Bu bayram şeker telaşı olmadı.”

Berke Kaygın, Şekerleme, Denizli, Türkiye, 2020

Berke Kaygın

“Günün ilerleyen saatlerinde, kısıtlamalardan dolayı bayram misafiri gelmeyeceğini bilen babam ve amcam şekerleme yapıyor. Ne de olsa birinin şekerleme geleneğini sürdürmesi gerekiyor. Odama geçerken gördüğüm bu komik vaziyeti gürültü çıkararak bozmamak adına cebimdeki telefonla kaydettim.”

Deniz Bayat, İstanbul, Türkiye, 2020

Deniz Bayat

“Annem, kuzenimin eşi ve kuzenim cep telefonunun sunduğu  yöntemlerle yakınları ve aile bireyleriyle bayramlaşma devam ediyor. Bu sahne salonda konumlar değişerek gün boyu devam etti. Ev halkına, bu süreç boyunca birbiri ile olan iletişimlerinden sıyrılıp uzakta olan sevdikleri ile bu özel günü paylaşmak daha cazip geldi.”

Ş. Ali Taşer, Karantina Silüeti, İstanbul, Türkiye, 2020

Ş. Ali Taşer

“Bayramın ikinci gününü bitirirken pencereye çıkıyorum ve gecenin sıra dışı sessizliğini dinliyorum. Dört duvar arasında tek başına geçirdiğim bayramda pencereye çıkıp nefes almakla yetiniyorum. Karantina söz konusu olmasaydı ne yaz ne bayram İstanbulluları evlerinde tutabilirdi. Neyse ki bayram sonrasında yeni vaka sayısının azalması öngörülüyor.” 

Kendimizi “İFSAK Tayf” olarak adlandırıyoruz.
“Tayf” ismi, grubumuzdaki çok sesli yapıyı ve aynı disipline bağlı bağımsız çalışma üretimini temsil eder.
Görsel sanatlara meraklı bir grubuz.
Amacımız; fotoğraf ve video temelli görsel sanat çalışmaları üretmek ve yerel görsel sanat kültürü inşasına katkı sağlamak.
Toplanma amacımız; üretim pratiklerimizi ve kuramsal yönümüzü geliştirmek için yaratıcı çözüm yolları keşfetmek.

Yorum Sayıları: 2

  1. Ben oldum olası bayramlara karşı soğuğum, sadece çocukluğumdaki bayramları özlüyorum, yaş büyüdükçe sıradan bir gün gibi karantinada olması da benim için bir şey değiştirmedi sevindiğim bi tarafı en aziıdan para harcaması yapmayıp biraz daha borçlanmadım. Emeğine sağlık.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Gestalt Kompozisyon İlkeleri

(Fotoğrafta Kompozisyon – Gestalt yaklaşımı) Bu yazımızda, “Fotoğrafta Kompozisyon” konusuna Gestalt ilkeleri ile yaklaşacağız. Gestalt, Alman…