Portfolyo: Kerem Ocak/ Özlem

/

Fotoğraf dünyasına 2013 yılında İFSAK ile girdim, o günden bu yana bu çatı altında birçok proje ve sergide yer aldım. Halen de -her ne kadar aynı çatı altında olamasa da- aynı ekran üzerinden çevrim içi olarak bu projelerde yer almaya devam ediyorum. 

Pandemiden 3 yıl önce yani 2017 yılında İFSAK bünyesinde kurulan “Doğa ve Manzara Grubu” (İFSAK DMG) fotoğraf hayatımda yeni bir sayfa açtı. Kurulduğu ilk günden bu yana etkinlik ve gezilerine heyecanla katıldığım bu grup ile birlikte birçok yurt içi ve yurt dışı gezisine katıldım. Bu geziler süresince ürettiğimiz fotoğraflarla sergi ve sunumlar gerçekleştirip, bir de Manzaralar kitabını çıkardık. 

İFSAK DMG ile ilk yurt dışı seyahatimizde Fas‘a gittik. Fas’ın ünlü mavi şehri Chefchaouen’ın sokaklarını dolaştık, Merzouga Çölü‘nde gün doğumunu karşıladık, Atlantik kıyısındaki Essaouira Şehri’nin surlarını döven dalgalarını seyrettik. 

Fas ile başladığımız yurt dışı seyahatlerimize Nepal ile devam ettik. 1960’lı yıllarda Çiçek Çocukları tarafından özgürlük ülkesi olarak kabul edilen Nepal’de, çiçek çocuklarının mekan tuttukları mistik başkent Katmandu’yu ve Budist tapınaklarını gezdik. Pokhara’da Phewa Gölü‘nde kayıklarla gezdik, Sarangkot Tepesi’nden Himalayalarda bulunan Annapurna Silsilesi‘nin büyüleyici görüntüsünü izledik. 

Nepal’in ardından Myanmar, Kamboçya ve Tayland’ı keşfe çıktık. 

Myanmar’da yaşamı Mandalay’dan Bagan’a uzanan Irrawaddy Nehri üzerinden fotoğrafladık. Eski Bagandaki binlerce pagodanın yer aldığı Tapınaklar Bölgesi‘ni gezdik. Mandalay’daki büyüleyici U-bein Köprüsü‘nde yürüdük. 

Kamboçya’da Siem Reap kentinde muhteşem güzellikte ve büyüklükteki Angkor Wat antik şehrini gezip, yüzen köylerdeki yaşamı ve zorlukları fotoğrafladık. 

Tayland-Bangkok’da yüzen çarşıda meyvelerimizi yedik. 

Yurt dışı gezilerimizin son durağı Gürcistan’da Kafkas Dağları’nın eteklerindeki Anka Kuşu’nun ülkesi Svaneti Bölgesi oldu. Bölgenin kadim halkı Svanların inşa ettikleri Svan Savunma Kuleleri’ne tırmandık, Kutaisi kentindeki Prometheus mağaralarına indik. 

Ve Gürcistan’ın ardından bir sonraki gezimizi nereye yapacağımızı planlarken Koronavirüs hepimizi evlerimize hapsetti. 

Bugün daha önce gittiğimiz yerlerde çektiğim fotoğraflara bakmak ve bu yerlerin bende bıraktığı anıları anımsamak yüzümü gülümsetmeye ve beni mutlu etmeye yeterli oluyor. Ama yine de pandeminin sona ermesini, boynumda makinelerim, sırtımda çantamla yeni yerlere yelken açmanın özlemini duyuyorum. Ve iyi ki bol bol gezmişiz diyorum…

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

Kerem Ocak hakkında;

1975 yılında Samsun’da doğdum. 1999 yılında İstanbul Tıp Fakültesi, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji Bölümü ve 2018 yılında da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun oldum.  

Fotoğraf ile ilgilenmeye 2013 yılında İFSAK’a üye olarak başladım. 2016 yılında İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri’nde “Can Kırıkları” adlı sergide, 2017 yılında “Grup Kapsamiçi” tarafından gerçekleştirilen “Normal” adlı Kavramsal Fotoğraf Sergisinde ve aynı yıl “Fotomotion Video Art” projesi kapsamında gerçekleştirilen videoart sergisinde,  2017-2018 yıllarında “Kuzey Ormanlarını Fotoğraflama Projesi”nde, 2018 yılında İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri Günleri’nde “Sahte” ve 2020 yılında “Red Fotoğraf Grubu”nun düzenlediği “Özgürlüğün Sesi” sergilerinde fotoğraflarım ile yer aldım. 

Halen İFSAK bünyesinde yer alan başta “Doğa ve Manzara Grubu” ile “Kavramsal Grubu“nun projeleri olmak üzere çeşitli fotoğraf projelerine devam ediyorum.

Yorum Sayıları: 2

  1. Oldukça etkileyici bir portfolyo olmuş eline sağlık. Bu gezilerin bir kısmında beraber olma şansım oldu; sen kovboy şapkan ve boynundan hiçbir zaman düşürmediğin iki fotoğraf makinen ile bir efsanesin dostum. Umuyorum salgına rağmen üretimimize devam edebileceğiz. Sevgiler diliyorum.

  2. Fotoğraflar harika.Gerçekten profesyonel çekimler olmuş.Atlara bayıldım.Emeğinize sağlık Kerem Bey kutluyorum sizi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Delbekçi Kadınlar

Teknolojinin bir, belki de en kabul edilmemesi gereken yanı geleneklerin hayatımızdan çıkmasını hızlandırması olsa gerek. İlk…

Tezat Bir Işık: Rembrandt

1606-1669 yılları arasında yaşamış, Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olmuş, Hollanda asıllı ressam ve baskı…

Fotoğraf: Hayat ve Sanat!

Sanatın Birden Fazla İşlevi Olabilir mi? Geldik, gidiyoruz. Yaşadıklarımızdan fotoğraflar kalıyor geriye. Onlara bakıp hafızamızı tazeliyoruz.…

Fotoğrafla Yazmak

Başlarken Fotoğrafa Yazmak atölyesini hazırlarken, “yazmak isteyen herkes yazabilir” düşüncesinden yola çıktım. Atölye kapsamında fotoğraflar ve…

“The Lobster” üzerine

Bir örnek kıyafet, teklik, aynılaştırma, arileştirme (uniformity); hepsi de insani bireysel, kültürel farklılıkları, çeşitliliği (diversity) yok…

Bir Haz da Olsa…

İnsan kendisinde Mutluluk ister Bir haz da olsa Bu haikunun sahibi on iki yaşındaki Defne Kanadlı.…