47. İstanbul Müzik Festivali

5 Şubat Salı günü  Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda yapılan bir basın toplantısıyla duyurulan 47. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 11-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” teması ile düzenlenen festivalde izleyiciler, barok müziğin devlerinden 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerine, cazdan Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konser ile buluşacaklar.

Açılış konseri 11 Haziran Salı günü saat 20:00 ‘de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı‘nda yapılacak.

Türkiye’de ilk kez dinleyicilerin karşısına çıkacak olan Seong-Jin Cho’ya
(XVII. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması Birincisi) , açılış konserinde
orkestranın sürekli şefliği ve sanat yönetmenliğine getirilen Aziz Shokhakimov yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Programdan birkaç seçki ;

16 Haziran Pazar 13:00 – 14 :00
Samatya
Müzik Rotası

13.00-13.40 Altımermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi
14.00-14.40 Dormition of Theotokos Panagia Altımermer

VIVID CONSORT
Lorina Vallaster blok flüt & vokal
Christine Gnigler blok flüt & vokal
Sheng-Fang Chiu blok flüt

Müzik Rotası’nın ilk durağı Altımermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi. İlk olarak 1583 tarihli kayıtlarda geçen kilise, Meryem’in ölümüne adanmış. Burada, apsisin yarım kubbesini kaplayan oldukça büyük ve özellikle etkileyici Platytera Meryem tasviri altında, Viyanalı topluluk Vivid Consort bu sezon başında yayımladıkları albümlerinden Orta Çağ ezgilerini kendilerine özgü canlı ve renkli yorumlarıyla seslendirecekler.

14.20-15.00 Surp Anarad Hığutyun Ermeni Katolik Kilisesi
15.20-16.00 Surp Anarad Hığutyun Armenian Catholic Church

SAYGUN QUARTET
Deniz Toygür Conus keman 
Özge Özerbek keman 
Yağmur Tekin viyola 
Yusuf Çelik viyolonsel

1857 yılında ibadete açılan Surp Anarad Hığutyun (Günahsız Meryem Ana) Ermeni Katolik Kilisesi’nde ise 1869 Kütahya doğumlu ünlü Ermeni besteci Komitas’ın Minyatürler’i ve Anadolu halk ezgileriyle batının müzikal fikirlerini zarif bir biçimde sentezlediği eserler yazmış Saygun’un 1 numaralı Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, genç topluluk Saygun Quartet’in yorumundan dinleyicilerle buluşacak. 2015 yılında kurulan topluluk, kısa sürede yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da adını duyurmayı başardı; Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde konserler verdiği gibi Fazıl Say’ın Boşanma isimli eserini de Hamburg NDR Radyosu’nda seslendirdi.

19 Haziran Çarşamba 21:00
Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi
“Seyr ü Sefa”

SEYİR ENSEMBLE
Göksel Baktagir kanun
Yurdal Tokcan ud
Ross Daly Girit lirası, rebab, erhu
Kelly Thoma Girit lirası
Zohar Fresco vurmalı sazlar

Çatısı altında ticaretin olduğu kadar kültürler arası alışverişin de serpilip geliştiği Kapalıçarşı’nın 555 yıllık sokaklarında bu kez sizleri, Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliği ve inceliğinin coşkulu Balkan ve Girit ritimleriyle birleştiği eşsiz bir yolculuk bekliyor. Bu konserde makamsal müzik dünyasının farklı geleneklerinden beslenen eserlerin usta müzisyenlerin ellerinde nasıl yeni ve orijinal yapılara dönüştürülebileceğine şahit olacaksınız ve bu geniş müzik dünyasının gizemleri arasında mesafelerin ve zamanın ötesinde bir seyr ü sefaya çıkacaksınız.

29 Haziran Cumartesi 20:00
Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Konsere Doğru Etkinliği: Birlikte Güçlü Sesler Korosu

BİRLİKTE GÜÇLÜ SESLER KOROSU
ZEYNEP EREN KOVANKAYAşef
BUKET ELA DEMİRELel koreografı
İPEK AKTAŞLIritim eğitmeni

Birlikte Güçlü Sesler Korosu, farklı engelleri olan çocuklar ve gençlerle Barış İçin Müzik Korosu’nu bir araya getiriyor. İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı bünyesinde İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen proje kapsamında Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, Barış için Müzik Vakfı ve çeşitli işitme engelli derneklerinin değerli işbirlikleriyle hayata geçirilen koroda, çocuklar ve gençlerin bir bölümü şarkıları seslendirirken, diğer bölümü ise işaret dili ile şarkılara eşlik ediyor.

30 Haziran Pazar 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı
Şanghay Filarmoni Orkestrası & Fazıl Say

ŞANGHAY FİLARMONİ ORKESTRASI
LIANG ZHANG şef
FAZIL SAY piyano

Bu konserle 2020 Beethoven Yılı’na doğru büyük besteciye bir kez daha saygı duruşunda bulunurken Çin’in klasik müzikteki güçlü temsilcisi Şanghay Filarmoni Orkestrası’na da merhaba diyoruz. Kökeni 1950’ye dayanan orkestra, Yo-Yo Ma, Lang Lang, Isaac Stern, Itzhak Perlman, Vladimir Ashkenazy, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Jessye Norman gibi solistleri konuk etti. Ayrıca İngiliz Kraliyet Balesi, Paris Ulusal Operası Balesi, Mariinsky Tiyatrosu Balesi gibi topluluklarla işbirliği yaptı. Şanghay Filarmoni Orkestrası 2008 yılından bu yana daimi şefi Liang Zhang yönetiminde ilk defa Türkiye’de!

Programdan seçkiler sunduğumuz festival detaylarına İKSV nin sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Etkinlikler

Delbekçi Kadınlar

Teknolojinin bir, belki de en kabul edilmemesi gereken yanı geleneklerin hayatımızdan çıkmasını hızlandırması olsa gerek. İlk…

Bir Haz da Olsa…

İnsan kendisinde Mutluluk ister Bir haz da olsa Bu haikunun sahibi on iki yaşındaki Defne Kanadlı.…

Öznel Kadın Tarihi İzinden Notlar

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Suzan Bayazıt tarafından hazırlanmıştır. ************** İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları…

Ben-Sen-Onlar Sergisi Üzerine

Bu yazı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu‘ndan Tülin Safi tarafından hazırlanmıştır. ********* İdeoloji kendini, bir sanat…

29. Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında…