İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması

/

İFSAK’ın kısa film dünyasında çok iyi tanınan yarışması bu yıl 41.kez gerçekleşecek. Başvuruları 31 Aralık 2020’ye kadar devam eden yarışmanın şartnamesini sizlerle paylaşırken biraz da yarışmanın geçmişine dair notlar düşelim istedik. 

İFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nın tarihi 1978 yılına kadar uzanıyor. İlk yarışma bugün onur üyesi olan Hilmi Etikan ve arkadaşları tarafından İFSAK 1. Ulusal Kısa Film Yarışması adıyla düzenlendi. İlk yarışmanın seçici kurulunda Ersin Alok, Mehmet Bayhan, Burçak Evren, Onat Kutlar, Ayhan Songar, Sami Şekeroğlu ve Kaya Tanyeri yer alıyor.

Hilmi Etikan’ın İFSAK’ın 40. yılında hazırlanan İFSAK Kitabı’na yazdığı yazıdan öğrendiğimize göre başvuru olmayınca tanıdıklar aranarak yarışmaya katılmaları istenmiş (*). Burada geçen 41 yılda ülkemizde kısa filmin geldiği yere de bakarak 2019 yılındaki yarışmaya başvuran film sayısının dört yüzü geçtiğini belirtmek isterim. 90’ların sonundaki yarışmalarda ise bu sayı sadece yüz civarındaydı. 

Bugünden geçmişe bakınca hiçbir zaman para ödülü vermeyen İFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması’na kimler katılmamış ki! 

Bugün dünyada da çok iyi tanınan Nuri Bilge Ceylan kısa filmi Koza’yla , Çağan Irmak Bana Old and Wise’ı Çal kısa filmiyle, bugünlerde ikinci uzun metraj filmini hazırlayan Belmin Söylemez deneyselleriyle, Seyfi Teoman Apartman kısa filmiyle İFSAK tarafından düzenlenen kısa film yarışmasından geçen isimler arasında. Bunlara daha başka yönetmenler de eklenebilir.

Yeşim Ustaoğlu sinemaya ilk başladığı yıllarda yolunun İFSAK’tan geçtiğini hep söyler. Mustafa Altıoklar da yolu İFSAK’tan geçen sinemacılarımızdan biri. Yıllar içinde yarışmanın jüri üyeleri arasında da sinema dünyamızdan Ömer Kavur, Vedat Türkali, Sinan Çetin, Ali Özgentürk gibi isimler yer alıyor (**).

Derneğimizin kuruluşunun 60. yılında yaptığımız yarışmaya deneysel, belgesel, canlandırma ve kurmaca türünde 462 film gelmesi ve yarışmanın 40. kez gerçekleştirilmesi sürdürülebilirlik açısından çok önemli. Bu yıl da yarışma ve festival için çalışmalarımız başladı. Umarım yaşadığımız salgının unutulduğu bir festivalde kısa film dünyasına gönül verenlerle buluşabiliriz. 

Son iki yıldır sinema birimi adına daha önce İFSAK’ta belki de uzun yıllar gerçekleşmemiş bir şey oldu. Şu anda sinema birimine devamlı katkı veren İFSAK üyelerinin sayısı onu geçti. Kimimiz tüm yıl devamlı sinema etkinliklerine destek veriyor kimimizin ise sadece gerektiği zaman varlığı yetiyor. İki yıl önce İFSAK’ın yeni yönetim kurulu, “Birlikte Üretelim, Birlikte Paylaşalım, Birlikte Yönetelim” diye yola çıkmıştı. Bu anlayışla sinema birimi birlikte çalışıyor, birlikte üretiyor. 

Bugünlerde ön jüri filmleri izlemeye başladı bile.

Aylin Kök Aydın, Kasım Ördek ve Hayrettin Tunç‘tan oluşan ön seçici kurulun elemesinden geçen filmler ana jüriye gidecek ve ödüle layık  görülen filmler belli olacak. Sonrasında yurtdışından katılımların da olacağı İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali’nde filmleri izlemeyi heyecanla bekliyoruz. 

 (*) İFSAK KİTABI 1999 s.121

(**)  Amatörlerin Uzun Yolculuğu İFSAK’IN ÖYKÜSÜ s.209-212

1966 yılında İstanbul’da doğdum. Liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okudum. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım. Fotoğraf eğitimimi İFSAK’da aldım. 1998 yılında İFSAK Fotoğraf Ve Sinema Amatörleri Derneği’ne üye oldum. 1999-2003 yılları arasında İFSAK yönetim kurullarında etkinlik ve sinema birimi sorumlusu olarak görev aldım. 2008-2009 yılında İFSAK yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak yer aldım. İFSAK Fotoğraf ve Sinema dergisi yayın kurulu üyesi olarak dergide sinema ile ilgili yazılar yazdım. Sinema ve fotoğraf ile ilgili yazılarım Geniş Açı, Altyazı, Sinema Dergisi, Radikal, Dünya ve Birgün gazeteleri gibi çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı. Karma fotoğraf sergilerine katıldım. Bir Şehre Dokunmak ve İstanbul Gece Olunca Seni Affettim isimli iki dia gösterisi hazırladım. 2020 yılında Aşk Ağustosta Güzeldi isimli ilk romanım yayınlandı. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’ni düzenleyen ekibin üyesiyim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Kısa Film