© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

Caz Fotoğrafına Dair Birkaç Yeni Söz

/

Sanat tarihine bakıldığında dönemler boyu süren pek çok devrimci yeniliklerle dolu olduğu görülür. Fotoğrafın günümüzde yenilikleri içeren ve yeni önermelerini de bunlarla birleştirerek ilerleyen bir yapıya sahip olduğunu dahası bununla ilgili olarak tümüyle kendine ait bir dili olduğunu görebiliriz.

© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

Caz fotoğrafı

Caz fotoğrafı olgusu günümüze değin süren yolculuğunda fotoğrafın kendi alanındaki diğer konulardan ayrılan bir konum kazanmış olabilir. Bunu da kanımca cazın bizatihi kendisi yaratmaktadır. Zengin görsel yapısı, kavramsal katmanlarıyla kendini aşan ve topladığı tüm bir çeşitliliği görsel alana taşıdıklarıyla fotoğrafçılar için bulunmaz bir alandır caz fotoğrafı.

Bakılan yer ve zaman caz fotoğrafında o ana ait bir sahne görüntüsü olmaktan daha çoğunu yansıtır. Başlangıçta, caza bakan fotoğrafçının caz ile nasıl bir bağlantıda olduğunun ipuçları vardır. Sonrasında ise caza eklemlenen tüm katmanlar bazen geri döner ve o görselle başlayan dalış ve sezgisel yapıyı anlayıp, anlamlayabildiklerimizin sınırsız haline dönüşür.  

© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

Kendi izleyicisini seçen ve onunla her karşılaşmada yepyeni buluşmalara açık bir sahne etkinliğinden söz ediliyorsa eğer, caz tüm sahne sanatlarında olan, başı sonu belirli bir süreyle kısıtlanmamış neredeyse tüm bir tarihini görselliğiyle yeniden zihinlere taşıyabilecek özelliklerle doludur.

Bunu tam da şuradan kaynaklanarak belirginleştirilebiliriz; öncelikle her şeyin ne denli değişebileceğine örnekle Daniel Martin Feige‘nin şu sözlerine bakalım; (…)”eser kategorisi diye bir kategoriye sahip olmamız, son üç yüz yılda müzik tarihinde yaşanan gelişmelerin sonucudur. Bach’ın yaptığı müzikleri günümüzde birer yapıt olarak ele alsak bile, kendisi o müzik faaliyetini eser üretme anlamında anlıyor değildi…” (…) diyerek devam ediyor Feige; (…)”eser, daha çok çeşitli performansların estetik bir değer uğruna birbirlerine anlattığı o tarihi süreçtir.

Bu anlamda da her performans, eserin ne olmuş olacağını birlikte kararlaştırır.

© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

Bestelemeye Devam Etme

Her bir performans bestecinin var ettiği bir şeyi bestelemeye devam eder. Eserin ne olmuş olacağı da işte bu “bestelemeye devam etme” sürecinde karara bağlanır” (…)

Fiege’in sözlerinden çıkışla devam eden bir uzun zihinsel akış var burada. Görsel bağlantılar da bunun gibidir. O ana karar veren saptayıcının (fotoğrafçının) neyi belirlemeye çalıştığı bir başka izleyici tarafından başka bir yere taşınarak durdurulur. Görsellik akışkanlığı, var olan performansın yansıtıcısı olmaktan daha fazlasına sahiptir…

© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

Hak ve özgürlüklerin savunusunu taşıyan, özündeki bir çeşit isyancı ve aykırı kimliğiyle günümüzde bir müzik türü olmanın ötesinde ayrımcılığa karşı, ifade özgürlüğünün tam ortasında duran cazın içinden geçmeden ilerleyebilmek mümkün değilken caza olan ilgi de yalnızca bir müzik türüne ait olarak kalamayacaktır. O bir bakıma her şeye dokunabilmesi mümkün olduğu için süregelmiştir. Görsel algısını izlediğinin üzerine yerleştiren izleyici caza dair açıklamaları yine kendi sınırsız anlam yüklemesiyle yaparken doğrulayıcı tanımı fotoğrafçıya bırakmaz.

Fotoğrafçı ise seçtiği konuya yaklaşmak ister, yani fiziksel olarak değil, konu içini dökemeyeceğine göre onun içini görebilmesi gerekir ki; önce kendiniz görebilirseniz imgenin yansımasındaki anlatılanlardan başka kendi mesajlarınızı da iletebilirsiniz.

Yoksa yalnızca yansıyan bir aynaya el vermiş olursunuz. John Berger’in dediği gibi;

ya doğa ya da sanatçının kalbi baskın çıkacaktır.

© Photog. Öget / “Caz Fotoğrafları” kitabından sanatçının izniyle

        Levent ÖGET / 2019 – Ataşehir

Fotoğraf sanatçısı Levent Öget fotoğrafa 70'lerde başladı. Toronto’da düzenlenen "Art On Edge" Festivaline katıldığı ilk sergisinden sonra, siyah/beyaz fotoğraflar, enstalasyonlar ya da çağdaş teknikteki görsel uygulamalarıyla kavramsal konseptlere yöneldi. Beden dili ve figüre odaklanan işleriyle sahneden sokağa, gösteriden harekete güncel sanatın ve gelenekselin dengeli bir ortak noktasını yakalamaya çalıştı. Kişisel sergilerinin yanı sıra işleriyle çok sayıda sergide yer aldı, pek çok farklı sanat projesine enstalasyonlarıyla katkı sağladı. Sanatçı çeşitli radyolarda caz programlarına imza attı. Akbank K.S. Merkezi’nde ve çeşitli üniversitelerde “Caz Fotoğrafları Semineri” gerçekleştirdi. Uluslararası Akbank Caz Festivali’nde “Radyo’da Caz” panelistlerinden olan Öget son olarak “Caz-Etraflı Konuşmalar” adıyla bir kitap daha yayınladı. Halen yerli ve yabancı caz müzisyenleriyle yazılı basın ve Açık Radyo, Joy Jazz ve Borusan Klasik radyolarında yayınlanan caz röportajları ve programlar yapıyor. Öget’in “UnnU”, “Caz Fotoğrafları”, “Resm-i Geçit”, “Vahşi Balık Akvaryuma Karşı” isimli fotoğraf albümü ve kitapları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf

Bir Mal Meydanı Hikayesi

Kars “Erken gitmen lazım” dedi. Otelin sorumlusu olarak her işe bakan genç adamın cevabı çok kısaydı.

Hayata Saygı Duymak

Çevre meselesi üzerine yediden yetmişi herkesin bir düşüncesi ve duruşu var. En temelde, yerlere çöp atmamak,

Bir Fotoğraftan

Yolda; Tek Başına İnce uzun, dört şeritli kısa, az kullanılmış patika ya da keskin virajlarla hepimiz

Amaç yolculuktur

(The Journey is Destination); Dan Eldon Fotoğrafçıların yaşam öykülerine ilişkin filmlere çok sık rastlanmıyor. “Bang Bang

Bir Fotoğraftan

Bunu Daha Önce de Yaşamıştık Bir daha, bir daha… Doymak bilmez ruhlarımız her gün aynı yollardan

Türkiye Fotoğraf Dünyası /4

(Önceki yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.) Hedefe konan sanatçılar için Devlet cephesinde bu gelişmeler olurken, Erdoğan karşı kutupta

Burası İstanbul Olmalı

İstanbul fotoğraflarının klişeleri vardır. Kubbeler, minareler, cami siluetleri, martılar, seyyar satıcılar, kediler, köpekler, varoşlar, çocuklar, Galata

Düşünmenin Kısır Döngüsü

Fotoğrafçı hangi teknik üstünlüğe sahip olursa olsun yaratıcılığını kurgulaması ve ortaya çıkarması düşünme yeteneğinin sınırsızlığına bağlıdır.

Türkiye Fotoğraf Dünyası /3

(Önceki yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.) İDGSA’da Fotoğraf Bölümü Fotoğraf bölümü 1978’de resmen açılmış ve Türkiye’nin ilk akademik