Portfolyo: Dünyayı Siyah Beyaz Fotoğraflamak

/

Ne güzel bir dünyada yaşıyoruz ve bu güzellikleri görmek, tanımak ve  yaşayarak zenginleşebilmek ne büyük bir şans. 

Ben de en büyük tutkusu dünyayı gezmek, farklı kültürleri, coğrafyaları ve yasam tarzlarını fotoğraflamak olan gezginlerden birisiyim. Kendimi bildim bileli yaptığım tüm seyahatlerimde hep bir fotoğraf makinam vardı, ama fotoğrafa gereken önemi anca 2013 senesi itibariyle gösterebildim. 

Sokak, seyahat ve belgesel fotoğrafçılık üzerine çalışıyorum ve fotoğraf çektiğim her anı çok seviyorum. 

Bu portfolyomda gittiğim 70 civarında farklı ülkeden 20’sini sizlerle bir kez daha ziyaret ediyorum. Seçkimde fotoğrafları çektiğim anlardan farklı olarak sokak ve seyahat fotoğrafçılığını birleştirmeye ve siyah beyaz görmeye çalıştım. Sokak fotoğrafçılığını ülkenin dokusuna, yaşam şekline ve insanlarına yaklaşabildiği için çok seviyorum. Siyah beyaz sunumumdaki amacım ise duyguyu diğer öğelerden soyutlayarak sizlere de geçirebilmek ve düşündürebilmek.

Ted Grant’in sözüyle:

İnsanların fotoğraflarını renkli olarak çektiğinizde onların giysilerini görüntülemiş olursunuz. Oysa onları siyah beyaz fotoğrafladığınızda, ruhlarını görürsünüz.

Fotoğraf benim için evrensel bir iletişim şekli, anın ölümsüzleşmesi ve tarihin gözü. Fotoğraf çekmek dünyayı anlamamı ve kendi gözümle ifade etmemi sağlıyor ve beni çok mutlu ediyor. 

Umarım sizler de bu ufak seyahatten keyif alırsınız. 

Sevgilerimle,

*******************

İFSAK, kurulduğu günden itibaren tüm fotoğraf meraklılarının ürettiği etkili fotoğrafları, çarpıcı sergileri daha çok insana ulaştırmak için çabalamıştır. Sergiler, fotoğraf gösterileri, fotoğraf günleri, uluslararası yarışmalar bu çabaların sonuçları olarak ortaya çıkmıştır.

60. yılında İFSAK, bu çabalara bir halka daha ekliyor: Akılda kalan fotoğraflardan oluşturduğunuz güçlü portfolyolarınızı, daha çok fotoğraf meraklısına ulaştırmanız için, İFSAK Blog’un sayfalarını sizlere açıyoruz.

Yayınlanmasını istediğiniz portfolyolarınızı (ziplenmiş halde) ifsakblog@gmail.com adresine gönderebilirsiniz (diğer koşullar için tıklayınız). Böylece fotoğraflarınız dijital olarak daha fazla fotoğraf meraklısına ulaşabilecektir.

60 yıldır olduğu gibi, bugün de Beraber Üretelim, Beraber Paylaşalım!

*******************

Meltem İnanç hakkında;

1966, İzmir doğumluyum. İtalyan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 20 sene medya sektöründe çeşitli televizyon kanalları ve gazetelerin reklam satış departmanlarında üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük yaptım.

En büyük tutkum dünyayı gezmek, farklı kültürleri, coğrafyaları ve yaşam tarzlarını fotoğraflamak. Sokak, seyahat ve belgesel fotoğrafçılık üzerine çalışıyorum. Fotoğraf çektiğim her anı çok seviyorum.

Türkiye’nin değerli fotoğraf sanatçıları ve hocalarından çeşitli eğitimler alıyorum ve farklı projeler gerçekleştiriyoruz. 2014 yılından beri IFSAK üyesiyim. 2016 yılından beri Fotoğraf Gezginleri ailesinin bir ferdiyim. Fotoğraflarım ulusal ve uluslararası bir çok karma fotoğraf sergisi ve kitabında yer alıyor. 19. ve 20. Uluslararası Nancy Fotoğraf Bienali’ne katıldım. Uluslararası fotoğraf yarışmalarında aldığım ödül ve dereceler sonucunda 2017’de International Federation of Photographic Art (FIAP) tarafından AFIAP, uluslararası fotoğraf sanatçısı, ünvanını kazandım.

Fotoğraf benim için evrensel bir iletişim şekli, anın ölümsüzleşmesi ve tarihin gözüdür. Fotoğraf çekmek dünyayı anlamamı ve kendi gözümle ifade etmemi sağlıyor ve beni çok mutlu ediyor.  

 

1 Yorum

  1. Kutluyorum Meltem İnanç. Yeni yerler görmenizi ve güzel fotoğrafların devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Son yazılar: Fotoğraf